× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Zeka Güçlendirme Önerileri

  23.07.2018

Yeterince dinlenin

Dinlenmenin işten daha önemli olduğunu açıkça görüyoruz. Elit sporcular çok yüksek yorulma noktalarına sahip olduklarından bunu çok iyi bilirler. Beyin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için dinlenme molalarına ihtiyaç duyar. Dinlenme yoksa, sonuç orta aralıkta çalışan ve kapasitesini azaltan mat bir beyin ortaya çıkar.

Zekanızı güçlendirmek için önemli olan bir detay da dinlenmektedir. Dinlenmek için üç önemli faktör vardır: iş sırasında aktif duraklamalar, rüya durumu ve boş zaman. Bütün...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  21.07.2018

Her türlü insanla bağlantı kurun

Kendinizi yeni durumlara maruz bırakmanın önemli olduğu gibi, farklı türden insanlarla iletişim kurmak da önemlidir. Her ilişki, diğer kişinin bakış açısını, kavramasını genişletir ve anlama zorluğunu azaltır ve bu da gelişen bir zeka ile sonuçlanır.

Farklı yaş, öz geçmiş, inanç vb. arkadaşlara sahip olmaya çalışın. Sadece sizin gibi görünen insanlarla ilgiliyseniz, deneyim alanınızı önemli ölçüde sınırlandırırsınız. Bununla birlikte, beyninize de sınırlar koyarsınız.  19.07.2018

Zor yolu seçin

Kolay yolu seçtiğimizde, zamandan tasarruf edebiliriz, fakat aynı zamanda beyin gücümüzün atrofisine de katkıda bulunuruz. Genel olarak, her şeye “adım adım” sahip olmak istiyoruz, böylece düşünmemize gerek yok. Bunun yerine, başkalarının bizim için düşünmesini istiyoruz.

Bu, bazı durumlarda geçerli olabilir, ancak bazen zor yolu seçmemiz de iyidir. Talimatlara bakmayın, bunun yerine sonuca ulaşmanın yolunu bulmaya çalışın. Bu sizi daha yaratıcı...

Tüm İçeriği Göster
  18.07.2018

Yeni bir dil öğren veya bir müzik aleti çal

Yeni bir dil öğrenmek her zaman büyük bir meydan okumadır. Özellikle, ana dilinizden çok farklı bir dil söz konusu olduğunda kolay değildir. Ama bu zorluk tam olarak zekayı arttırmak için mükemmel bir yöntemdir.

Yeni bir dil öğrendiğinizde, aynı anda birçok entellektüel işlevler kullanırsınız. Bir müzik aleti çalmayı öğrendiğinizde de aynı şey olur. Her iki durumda da dikkat, hafıza, koordinasyon, analoji vb. bilişsel işlevler devreye girer.

Placeholder
  12.07.2018

Düzenli olarak fiziksel ve zihinsel egzersizler yapmak

Fiziksel egzersiz beyine oksijen gitmesini sağlar ve beynin işlev kapasitesini geliştirir. Stresi azaltmak ve zihinsel hijyeni gerçekleştirmek için de bir yoldur. Akıl ve beden her zaman birleşiktir. Sağlıklı bir vücut, kapasitesini artırabilen sağlıklı bir zihin için vazgeçilmez bir koşuldur.

Düzenli zihinsel egzersizler yapmak da önemlidir. Telefon numaralarını veya belirli gerçekleri hatırlamaya çalışarak hafızanızı canlandırmaya çalışın. Manuel olarak basit...

Tüm İçeriği Göster
  2.07.2018

Yeni deneyimler yaşamak

Yeni yapılan her şey beynin uyarılmasını sağlayacak ve gelişimini artıracaktır. Yenilik beyninizde benzeri görülmemiş bağlantılar yaratır. Bunun nedeni, yeni bilgileri özümsemek, anlamak ve birleştirmek için düşünce süreci gerçekleştirmeniz gerektiğidir.

Bir yolculuğa çıkmak, yeni bir yere gitmek, yeni bir kitap okumak ya da herhangi bir orijinal deneyim zekanız için mükemmel bir kaynaktır. Kendinizi kendi konfor bölgenizde tutmak sadece beyninizi giderek daha tembelleştirir.

  8.08.2018

Meditasyon ile zekanızı güçlendirmek

Meditasyon yapmak, bizde uyandırdığı, kendi içimizde ve dış dünyada neler olup bittiğini daha iyi gözlemleyebilmemiz anlamında zekamızı güçlendirir. Bu sadece basit bir takdir meselesi değil, araştırmalar ve çalışmalar tarafından desteklenen bir sonuçtur. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile izlenen çeşitli deneylerde meditasyon seansından sonra beynin daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir.

Beyin işlevlerinde stresten daha kötü bir düşman daha yoktur. Bu durumda kortizol, konsantrasyon...

Tüm İçeriği Göster

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar