× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Yunan Adalarına Tatile Gitmek

Yunan Adaları’nda Tatile Gitmek için 14 Farklı Neden

Yunanistan 6000’den fazla ada ve adacığa sahip, bu yüzden Yunan Adaları’nı aklına koyan ama farklı ada isteyen herkes için farklı bir yer olduğunu tahmin edebiliyorum. İster kültür, gece hayatı, taze deniz ürünleri veya dünyanın en iyi plajlarından bazılarını arıyorsanız, kendinizi pastoral gezi içerisinde bulacaksınız. Daha inandırıcı olmam mı gerekiyor? O zaman adalara küçük birer fotoğraf ile bakalım ve size Yunan adalarını ziyaret etmek için 15 neden sunalım.

1- Kefalonya’nın Doğallığı:


Kaptan Corelli’nin Mandolini filmi desem yeterli olacak sanırım. Alabildiğine yeşil korunmuş, mavi ile de buluşmuş özel bir Yunan Adası. Dağların deniz ile dost olduğu harika plajları da doğallığını korumuş.

2- Naxos’un Deniz Mahsülleri:


Mykonos’tan hızlı feribot ile geçiş yapılan Naxos, deniz mahsülleri ile ünlü. Ayrıca rengarenk kitesurf ve windsurf yapanları hayranlıkla izleyeceğiniz harika plajları var. Köylerini de gezdiğinizde inanılmaz güleryüzlü insanlarla karşılaşacaksınız.

3- Lefkada’nın Su Sporları:


Özellikle Yunan halkının daha fazla tercih ettiği tatil adası olma özelliğini taşıyor. Doğal güzellikleri, upuzun plajları ve rüzgar alan koylarındaki su sporu imkânlarıyla da ünlü.

4- Mykonos’da Gün Doğumu:


Dünya jet sosyetesinin tatil seçenekleri arasında bulunan hit ada çılgın gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar süren plaj partileri, pelikanların dolaştığı taş sokakları, beyaz badanalı evleri, şık kafe, restoran ve barları ile tanınıyor.

5- Rodos’taki Antik Şehir:


Dünyanın en iyi korunan orta çağ yerleşimlerinden biri olan Eski Şehir ile bir Unesco Dünya Mirası olan Rodos, görülmesi gereken bir ada. Eski Şehir’in her bir taşı 2,400 yıllık bir tarihin hikayesini anlatır.

6- Zakintos’un Batık Gemili Plajı:


Mavi mağaraların arasında üzerinde bir gemi enkazı olan beyaz kumlu, turkuaz denizli bu plaj Zakintos Adası’nın simgesi adeta. Tabii deniz mahsülleri ile dolu restoranlarını da eklemeden geçmeyelim.

7- Paros’un Şehir Hayatı:


Bir ada olan Paros, belki de şehir hayatı yaşıyor olan tek ada. Adada herşey düzenli. Üstelik bu adada herşey sahilde, yani tepelerde değil.

8- Hydra’nın Atinalı Havası:


Hydra ağaçsız ve kurak görünebilir ama turist akını yaşamadığı için Yunan halkı ve özellikle Atinalıların en çok tercih ettiği tatil beldesi. Ada çok kayalık olduğu için ulaşım da çok yok. Yani turist çok az…

9- Skopelos’un Sıradışı Otelleri:


Mamma Mia müzikali diyorum başka da söze gerek yok. Ulaşım zor bu da harika bir avantaj. Dimdik inen uçurumları, tepedeki kilisesi ve inanılmaz şekilde o dik yamaçlara yerleşmiş konaklama mekanları… Gidin!

10- Midilli’nin Tavernaları:


Midilli’nin belli bir kalitede çok güzel tavernaları gece hayatı için çok farklı. Taş binalar, sardunyalar ve mavi deniz…

11- Milos’un Kleftiko ve Sarakiniko sahili:


Milos adasında Sarakiniko sahili sizi sanki dünyadan ay’a ışınlanmış hissettirecek. Ege’nin en egzotik adası Milos, Afrodit’in keşfedildiği adadır. Volkanik kayalar sahilleri kırmızı, pembe ve turuncuya boyar. Beyaz taş oluşumlarıyla, zümrüt yeşili sularıyla ve denizin yonttuğu mağaralarıyla Sarakiniko ve Kleftiko’nun yeri korsan hikayelerinde ayrıdır.

12- Sakız’ın Ortaçağ Mimarisi:


Kıyı şeridi 200 km.yi aşan Sakız adası, Çeşme’den sadece 20 dakika uzaklıkta. Adadaki sakız ağaçları çok ünlü. Ama bence mutlaka görmeniz gereken adanın hakimi olan Ortaçağ mimarisi. Bilindik yerlere değil, ara sokaklara gidin ve gerçekten farklı olan Sakız’ı yaşayın.

13- Girit’in Yürüyüş Tepeleri:


En yaşlı zeytinağacı bu adada. Etrafta özellikle tepelere doğru zeytin ağaçları dolu. Klasik Girit turu yapmadan, tepelere yürüyün. Harika bir doğa ve onu koruyan köylülerle tanışın.

14- Santorini’nin Mavi Kubbeleri:


Ege’nin en romantik adası. Denizden metrelerce yukarıda, volkanik bir dağa kurulmuş olan bu renkli ada masal kapısının ardındaki büyü gibidir. Her yokuş farklı bir maceraya çıkıyor gibi. Siz de mutlaka dolaşın ve mavi kubbeleri takip edin.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar