× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Çalışma Sistemine Yenilikçi Öneri

Çalışma Sistemi Nasıl Olmalı?

Çalışanların memnuniyetlerinin en üst düzeyde olduğu bir çalışma sisteminde direkt olarak işveren memnuniyetini arttıracaktır.

Öncelikle işverenlerin fazla mesai kavramını planlarından çıkarmalıdırlar diye düşünüyorum. Bu durum hem çalışanın sosyal zamanından çalıyor, hem düşük performans ve motivasyon ile hatalı ürünler çıkarılmasına sebep oluyor. Fazla mesai her ne kadar ücreti alınsa dahi aile ya da sosyal ortamdan insanları kopardığı için olumsuz etkileri çok daha fazla olmaktadır. Devletin fazla mesai saatleri konusunda daha katı ve daha kontrollü bir denetim yapması gerekmektedir.

Neden Çalışırız?

Elbette para için değil mi, dolayısı ile memnuniyet kazanılan para ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Yani çalışan memnuniyetini arttırmak için kazançları arttırmamız gerekir.

Her firma kendi büyüklüğü ölçüsünde karının yüzde biri, binde biri, onbinde biri gibi bir bölümünü çalışanlarına dağıtsa sizce nasıl olur? Dikkat edin karından diyorum, dolayısı ile dağıtılacak para az ya da çok olabilir.

Burada önemli olan çalışanların firmaya aidiyet duygularının oluşması ve firma ne kadar çok kazanırsa bende o kadar çok kazanacağım duygusu ile daha motive ve kaliteli bir çalışma ortamının oluşturulması. Bu ortamda çalışanda firmanın bir hissedarı gibi elinden gelen dikkat, çaba ve azim ile işini yapmak isteyecektir. En büyük motivasyon kaynağı olan parasını daha çok arttırmak isteyecektir.

Bunu yapan belki bir elin parmağını geçmeyecek firma vardır.

Ancak bence bu hesap edilerek tüm firmalar için zorunlu olacak bir hale getirilmelidir.

Bunun uzun vadede katacağı fayda düşünülerek firmaların çalışanlarına kucaklarını açmaları gerekmektedir. Küçük değil büyük düşünme zamanı...

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar