× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Uzay Filmleri

Placeholder
  18.09.2018

Yıldızlararası (Interstellar)

Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında ilk sıralarda gösterilen 2014 yapımı Yıldızlararası (Interstellar), daha şimdiden efsaneler arasına adını yazdırıyor. Christopher Nolan imzalı bu Oscar ödüllü yapım, beyin yakan konusunun dışında; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

Placeholder
  18.09.2018

2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

Günümüzün uzay temalı en iyi filmlerine öncülük yapan 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey), 1968 yılında gösterime girmişti. Unutulmaz filmler arasında yer alan birçok yapımın da yönetmeni olan Stanley Kubrick imzalı bu film; Arthur C. Clarke başta olmak üzere, Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

Placeholder
  18.09.2018

Bıçak Sırtı (Blade Runner)

6 Ekim 2017’de Bıçak Sırtı 2 (Blade Runner 2049) adındaki devam filmiyle yeniden izleyicileri büyülemeyi hedefleyen 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner), türünün öncülerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Yine Philip K. Dick’in önemli eserlerinden birinin Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu yapım da Harrison Ford, Sean Young ve Daryl Hannah gibi güçlü oyuncuları kadrosunda barındırıyor.

Placeholder
  18.09.2018

Solaris

Bir diğer roman uyarlaması olan Solaris de en iyi uzay konulu filmler arasına adını yazdırıyor. Stanislaw Lem eserinin, ünlü ve başarılı yönetmen Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor. Filmin başrollerinde ise Natalya Bondarçuk, Donatas Banionis ve Anatoly Solonitsyn gibi isimler yer alıyor.

Placeholder
  18.09.2018

Marslı (The Martian)

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitapları arasında yer alan Andy Weir romanı Marslı (The Martian), 2015 yılında beyazperdeye uyarlandı ve en beğenilen uzay filmlerinden biri haline geldi. Ridley Scott yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, görsellerinin yanı sıra Matt Damon, Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmayı başardı.

Placeholder
  18.09.2018

Ay (Moon)

Fantastik filmler arasında yer alan Warcraft ve Yaşam Şifresi gibi yapımlara da imza atan Duncan Jones’un ilk uzun metrajlı filmiyle listemize devam ediyoruz. Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Kaya Scodelario gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla, kısıtlı bütçesine rağmen takdir toplayan 2009 yapımı Ay (Moon) da en iyi uzay filmleri arasına adını yazdırıyor.

Placeholder
  18.09.2018

Yerçekimi (Gravity)

Özellikle de görselleriyle son yılların en iyi uzay filmlerinden biri olan Yerçekimi (Gravity), 2013 yılının en beğenilen Oscar ödüllü yapımları arasına da adını yazdırdı. Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu bilim kurgu gerilim filmi; Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topladı.

Placeholder
  18.09.2018

Apollo 13

1970’lerde meydana gelen gerçek bir hikayenin dramatikleştirilmiş hali olan 1995 yapımı Apollo 13, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı başta olmak üzere, Akademi Ödülleri’ne damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca dönemin En İyi Film Oscar’ına da aday olarak gösterilen bu Ron Howard filmi; Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

Placeholder
  18.09.2018

Gerçeğe Çağrı (Total Recall)

2012 yılında yeniden çekilen 1990 yapımı Gerçeğe Çağrı (Total Recall), dönemin En İyi Görsel Efekt Oscar’ının kazananı olmuştu. Paul Verhoeven tarafından çekilen bu film; Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside ve Ronny Cox gibi efsaneleri de bünyesinde barındırıyordu. Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan bu yapım da sinema tarihini değiştirmeyi başaran etkileyici uzay filmlerinden bir tanesidir.

Placeholder
  18.09.2018

Mesaj (Contact)

Cosmos başta olmak üzere birçok belgesele imza atmakla kalmayıp, bilime yapmış olduğu katkılarla dünyanın en tanınmış gökbilimcisi ve astrobiyologu olan Carl Sagan eserinden uyarlanmış etkileyici bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. Robert Zemeckis yönetiminde 1997 yılına damgasını vuran Mesaj (Contact) filmi; Jodie Foster, Matthew McConaughey, William Fichtner ve John Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

Placeholder
  18.09.2018

Gün Işığı (Sunshine)

Alex Garland tarafından yazılıp; Trainspotting, Slumdog Millionaire, 127 Saat ve korku filmlerinden 28 Gün Sonra gibi başarılı yapımlara imza atan Oscar ödüllü Dany Boyle tarafından yönetilen başarılı bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. 2007 yılında gösterime giren Gün Işığı (Sunshine), konusu, görselleri ve oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.     

Placeholder
  18.09.2018

Kaynak (The Fountain)

Daraltılan bütçesine ve değişen başrollerine rağmen, izleyicilerin beğenisini kazanmayı başaran 2006 yapımı Kaynak (The Fountain) filmi, Darren Aronofsky tarafından yazılıp yönetilmişti. Başlangıçta Brad Pitt ve Cate Blanchett ikilisinin başrollerinde oynaması beklenen bu yapım, bütçe sıkıntısına rağmen; Hugh Jackman ve Rachel Weisz gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahipti.

Placeholder
  18.09.2018

Yıldız Geçidi (Stargate)

Roland Emmerich imzalı başyapıtlardan biri olan Yıldız Geçidi (Stargate), belki de türünün ilk ve en başarılı örneklerinden de bir tanesiydi. 1994 yılında vizyona giren ve sonrasında benzersiz bir efsaneye dönüşen bu yapımın oyuncu kadrosunda ise Kurt Russell, James Spader, Jaye Davidson, Alexis Curtis ve Mili Avital gibi isimler yer alıyordu.

Placeholder
  18.09.2018

Uzay Yolcuları (Passengers)

2016 yılının en iyi uzay filmleri arasında yer alan Uzay Yolcuları (Passengers), konusuyla merak ve hayranlık uyandırmayı başarmıştı. Ayrıca görselleri ve müzikleriyle de Oscar’a aday olarak gösterilen bu Morten Tyldum filmi; Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne ve Andy Garcia gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da sinemaseverleri meraklandırmıştı.

Placeholder
  18.09.2018

Armageddon

Güçlü kadrosuyla döneme damgasını vuran bir diğer uzay filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Michael Bay yönetiminde 1998 yılında gösterime giren Armageddon, bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Owen Wilson ve en iyi hapishane filmlerinden Yeşil Yol’un beğenilen ismi Michael Clarke Duncan gibi daha birçok başarılı oyuncu da bu yapımın kadrosunda bulunuyordu.

Placeholder
  18.09.2018

Elysium

2013 yılında vizyona giren ve bir Neil Blomkamp filmi olan Elysium; bilim kurgu, aksiyon ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. Konusuyla da hayranlık uyandıran bu film; Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley ve Diego Luna gibi usta oyuncuların yanı sıra Narcos dizisinin yıldızı Wagner Moura’yı da kadrosunda barındırıyor.

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar