× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Saraybosna'da İken Yapmanız Gerekenler

Saraybona’da mutlaka yapmanız gereken 20 şey

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, hem bizim kültürümüze oldukça yakın bir milletin başkenti olması nedeniyle büyük önem arzediyor, hem de şehrin yüzyılların tarihini, sevinçlerini ve acılarını içinde barındıran kendine has yapısı, onu ziyaret etmeniz için bir sebep haline geliyor. Saraybosna’da bulunduğunuz anlarda çok farklı duyguları aynı anda hissedeceğiniz kesin ve bu nedenle elbette gezilecek yerlerin de farkında olmak gerekli. Doğru bir planlama ile Saraybosna’nın tüm ilgi çekici noktalarını keşfedebilir, bu şehrin kendine has ruhuna kendinizi kaptırabilirsiniz.

Miljacka Nehri Boyunca Yürüyün


Miljacka nehri Saraybosna boyunca akıyor ve şehri iki parçaya bölüyor. Nehrin iki yakası kuzey ve güney olarak adlandırılıyor ve arada bulunan köprüler ile ulaşım kolayca sağlanıyor. Eğer biraz dikkatli olursanız, nehrin her iki tarafının da kendine ait özel ve ilgi çekici bir hikayesinin olduğunu da fark edebilirsiniz.

Köprüleri teker teker ziyaret eder ve yazılı olan bilgileri okursanız, her köprünün kendine has bir hikayesinin olduğunu da görebilirsiniz. Böylece burada yaşayan halkın yaşadıklarına dair daha iyi bir fikir de edinebilirsiniz.

Doğu ve Batının Buluştuğu Yeri Fotoğraflayın


Saraybosna’da bulunan ve iki farklı medeniyetin, kültürün buluştuğu özel bir nokta mevcut ve buraya doğu ile batının buluştuğu yer deniliyor.

Bu noktada durup yüzünüzü batıya çevirdiğinizde, fotoğraflarınızda Osmanlı’ya ait ve doğuyu temsil eden bir Saraybosna göreceksiniz. Tam tersi yöne durup fotoğraf çekerseniz de, Avusturya Macaristan yönetimi altında batılı tarzda inşa edilmiş yapıları göreceksiniz. Bu nedenle bu nokta doğu ile batının kesişim noktası olarak görülüyor.

Saraybosna’nın Neden Avrupa’nın Kudüsü Olduğunu Keşfedin


Saraybosna, yüzyıllar boyunca pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış ve hem ortodoks ve katolikler, hem de müslüman ve yahudiler birarada yaşamışlar.

Elbette bunun sonucunda şehrin merkezinde aynı anda hem kiliseleri, hem camileri hem de sinagogları görmek mümkün. Şehir bu anlamda Avrupa’da birlikte yaşamı örnekleyen güzel bir yer haline geliyor.

Başçarşıyı Gezin


Başçarşı, Osmanlı döneminde Saraybosna’nın merkeziydi ve bu noktada hem ticaret hem de sosyal yaşam hızlı bir şekilde devam ediyordu.

Bu noktada hala iki eski Pazar bulunuyor ve bunun yanında cami, medrese, kütüphane, saat kulesi, sanat atölyeleri ve hanlar da yer alıyorlar. Yeni tatlar denemek isteyenler burada çok çeşitli yemekleri de deneme fırsatı bulacaklardır.

Hediyelik Eşyalar Alın


Saraybosna’nın zanaat geleneği şehrin kendisi kadar eski ve bu nedenle Başçarşı içerisinde el üretimi olan pek çok değerli zanaat eserini bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Bu ürünler yerel zanaatkarlar tarafından özenle üretiliyorlar ve bazılarının oldukça gelişmiş olduğunu söylemek de mümkün. Sevdikleriniz için bu özenle hazırlanmış ürünler iyi birer hediyelik oluyorlar. Lakin alışveriş yaparken Saraybosna Orijinal Kalite

Damgası’nın olduğundan emin olun çünkü yönetim özel ve kaliteli iş yapan zanaatkarlara bu belgeyi veriyor.

Vijecnica’yı Ziyaret Edin


Avusturya Macaristan yönetimi boyunca inşa edilen en güzel ve ilginç binalarda birisi olan Vijecnica, sadece mimari bir başyapıt değil, aynı zamanda 19. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar yaşanmış olan tarihe de tanıklık etmenize sebep oluyor.

Kendine has bir mimariye sahip olan binada hem doğunun hem de batının esintilerini görmek mümkün. Bu nedenle yapı, iki kültürün birleşim noktası olarak görülüyor.

Yerel Yemekleri Tadın


Saraybosna’nın her yanında her türlü damak tadına uygun bir lezzet bulmak mümkün ancak bizim mutfağımıza oldukça benzeyen mutfağıyla kesinlikle sizin de hoşunuza gidecektir. Bizim tükettiğimiz bazı yemekleri biraz daha farklı bir tarzda hazırladıklarını görmek de mümkün ve bu durum yeni şeyler denemeyi sevenler için bir avantaj olacaktır.

Birinci Dünya Savaşı’nın Başladığı Yere Gidin


Tarih kitaplarını hatırlayanlar, 1. Dünya Savaşı’nın Avusturya Macaristan veliahtının bir sırp tarafından öldürülmesi ile tetiklendiğini hatırlayacaklardır. İşte bu olayın yaşandığı yer Saraybosna’da bulunuyor ve suikastin gerçekleştirildiği noktayı ziyaret edebilirsiniz.

Sevdalinka Dinleyin

Sevdalinka Bosna’nın biraz melankolik yerel müziğini ifade ediyor ve onu şehirdeki konser mekanlarında, kafelerde ve sanat evlerinde kolayca dinleyebilirsiniz.

Çevre Mahalleleri Gezin


Başçarşı’nın şehrin merkezi olduğundan bahsetmiştik. Onun çevresinde bulunan mahalleler ise yamaçlara doğru inşa edilmişler ve genelde her mahallenin merkezinde bir cami, mektep ve mezarlık bulunuyor. Ayrıca bu mahallelerde ortak kullanıma açık bir çeşme ve fırınlar bulmak da mümkün.

Binaların inşaatı sırasında herkesin bir manzarasının olması hedeflenmiş ve bu nedenle eğim genelde yukarı doğru. Özellikle eski mahallelerin iki kişinin yan yana ancak geçebileceği darlıktaki sokakları, sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır.

Dağlardan Manzarayı Seyredin


Saraybosna dağlar arasına kurulmuş bir şehir ve bu nedenle şehrin en güzel görünümünün çevredeki bu dağlardan elde edildiğini belirtmek gerekli.

Trebevic dağından şehri kolayca gözlemleyebilir ve şehrin bilhassa eski kısımlarını kuşbakışı izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bosna Kahvesi ve Türk Lokumu Keyfi


Bosna’da çeşitli kahve çeşitlerini bulmak mümkün ve bunların her birinin farklı içim zamanları mevcut. Bu kahveleri ülkemizde olduğu gibi lokumla birlikte sunuyorlar ve bir hayli lezzetli oldukları da bir gerçek. Kahve sunan pek çok mekan olduğu için onları bulmakta zorluk yaşayacağınızı sanmıyoruz.

Tramvaya Binin


Saraybosna tramvayının tarihi 1885 senesine dayanıyor ve Balkanlar ile Orta Avrupa’da tramvayın hizmet verdiği ilk şehir olarak karşımıza çıkıyor. Elbette o dönemlerde tramvayı atlar çekiyormuş.

Yapımından 10 sene sonra bu araçlar elektrikle çalışmaya başlamışlar ve o zamandan bu yana hem turistler hem de yerli halk tarafından sevilerek kullanılıyorlar. Tramvay şehrin en önemli noktalarından geçtiği ve 7 farklı hatta sahip olduğu için şehrin tamamını tramvay kullanarak gezebilir, en önemli yerleri bulabilirsiniz.

Saraybosna Haggadah’ını Görün


Haggadah, ortaçağ yahudi sanatının en önemli eserlerinden birisi ve 14. yüzyılda İspanya’da üretilmiş. Kitabın Saraybosna’ya 16. yüzyılda getirildiği düşünülüyor ve bu muhtemelen İspanya’dan kovulan ve Osmanlı’ya sığınan yahudiler tarafından gerçekleştirilmiş.

Tito Cafe’ye Gidin

Wilson caddesi şehrin en güzel caddelerinden bir tanesi ve iş günlerinde saat 5’ten sonra, haftasonları ise daima sadece yayalara açık. Tito Cafe de bu cadde üzerinde bulunuyor ve Josip Broz Tito adına açıldığı için tarih meraklılarının ilgisini çekecektir.

Saraybosna’nın Olimpik Ruhunu Keşfedin


Saraybosna Olimpik şehirler ailesinin bir üyesi ve 1984 yılındaki kış olimpiyatlarının üzerinden çok vakit geçmiş olsa da bu olimpiyatın anıları hala duruyor.

Olimpik Müze bu konuda size güzel bir fikir verefcektir. Her ne kadar eski müze 1992 senesinde yanmış olsa da koleksiyonlar sağ kalmış ve Juan Antonio Samaranch Olimpik Stadyumu’nun yanındaki binada sergileniyorlar.

Ayrıca olimpik dağları gezmeniz de mümkün. Bunlar şehrin çevresindeki dağlara kurulmuşlar ve şimdilerde turistlerin ziyaretlerine açık durumdalar.

Fayton Gezintisi Yapın


Avusturya Macaristan hakimiyeti süresince Velika caddesi adında bir cadde yapılmış ve 3.5 kilometre boyunca devam eden bu yürüyüş yolunda 100 yaşından eski pek çok ağaç yol boyunca devam ediyor.

Yolda kullanılan faytonların tarihi 1895 yılına dayanıyor ve hala onları kullanarak şehrin pek çok noktasına ulaşmak mümkün.

Umut Tünelini Ziyaret Edin

1993 yılında Saraybosna havalimanının altına inşa edilen bu savaş tüneli, iç savaş bitene kadar şehrin dış dünya ile tek bağlantı noktası olmuş.

2.5 yıl boyunca 800 metre uzunluğundaki, 1 metre genişliğindeki ve 1.5 metre yüksekliğindeki bu tünel, şehir sakinlerinin yemek, elektrik, tıbbi malzemeler, yakıt ve silahlar konusunda tek kaynağı olmuş.

Saraybosna’nın kuşatılması tam 1425 gün sürmüş ve bu modern tarihteki en uzun süren kuşatması olarak karşımıza çıkıyor. Tünelin bir kısmı şu anda umut müzesi olarak ziyaretçilere açık.

Gece Hayatını Keşfedin


Saraybosna’da festivaller, konserler her daim mevcut ve bunun yanında clublar, barlar, kafeler ve restoranlar da gece hayatı için güzel seçenekler sunuyorlar.

Gazi Hüsrev Bey Camisinden Su İçin


Gazi Hüsrev Bey camisi şehrin en önemli İslami eserleri arasında bulunuyor ve cami sadece bir cami değil, sosyal alanlara da önem veren geniş bir konsepte sahip. Ayrıca çeşmesinden su içenlerin bir daha kesinlikle Saraybosna’ya yollarının düşeceği yönünde rivayetler mevcut.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar