× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Russell Crowe

Russell Crowe

Oyunculuğu 1990’lı yıllara dayansa da biz kendisini 2001 yılında çevirdiği Gladyatör filminde arenada aslanlara kafa tutan komutan Maximus rolüyle Oscar ödülünü aldığında tanıma fırsatı bulduk. Ardından 2003 yılında çekilen Akıl Oyunları filmindeki unutulmaz John Dash rolüyle gönlümüzü fethetti. Pek çok sinema eleştirmeni tarafından bu filmindeki oyunculuğu gladyatöre kıyasla daha çok beğenilen Yeni Zelandalı ünlü oyuncu; yönetmenlik koltuğuna Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’la birlikte rol aldığı Çanakkale Savaşı’nı konu alan Son Umut filmi ile oturdu. Bu film ile ülkemizin tanıtımına da ciddi katkılar sağlayan ünlü oyuncu ve yönetmen Russell Crowe hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazıda!

Ünlü oyuncu 07 Nisan 1964 yılı Yeni Zelanda doğumluAsıl adı Russell Ira Crowe’dur. Daha henüz 5 yaşında iken ailesi Avustralya’ya göç eden ve bu sayede Avustralya vatandaşı olan sanatçı halen Sydney’de yaşıyor.

Eğitim hayatı ortaokulda son bulan sanatçı aslında tam bir alaylı

Hayat şartları kendisini çalışmaya iten Russell Crowe oyunculuk eğitimi almamasına rağmen 5 yaşından itibaren oynadığı küçük rollerde yeteneğini sergilemesi sonucu Hollywood yapımcılarının dikkatini çekmiş ve şöhret merdivenlerini tırmanmayı başarmıştır.

Gençlik yıllarında müzik grubu varmış; on parmağında on marifet!


Bir dönem Rus Le Roq adlı rock grubunda gitar çalıp ciddi ciddi şarkı söyleyen Russel Crowe 1987 yılında işsiz kaldığı bir dönem sokak müzisyenliği yaparak geçimini sağlamış. Meşhur olduktan sonra da müzikle bağını asla koparmayan ve iki de albüm çıkaran sanatçı zaman zaman Sydney’in gece kulüplerinde sahne almaya devam ediyor.

Tam bir Hollywood starı olan Russell Crove tam tamına 33 filme imza atmışBugüne dek pek çok filmde rol alan sanatçının en meşhur filmleri arasında Gladyatör (2000), Akıl Oyunları (2001), Cinderella Man (2005), Amerikan Gangsteri (2007), Devlet Oyunları (2009), Robin Hood (2010), Kaçış Planı (2011), Sefiller (2012), Son Umut (2014), Nuh: Büyük Tufan (2014), Mumya (2017) bulunuyor.

Başından bir evlilik geçen aktörün iki çocuğu varGençlik yıllarında ismi Meg Ryan, Erica Baxter, Peta Wilson, Courteney Love gibi isimlerle anılan sanatçı 39’uncu yaş gününde 1990 yılında film setinde tanıştığı ünlü Avustralyalı şarkıcı ve oyuncu Danielle Spencer ile evlenmiş. 2012 yılına kadar evli kalan çiftin 2003 doğumlu Charles Spencer Crowe ve 2006 doğumlu Tennyson Spencer Crowe isimli iki oğlu var.

Rugby tutkunu!İyi bir futbol ve rugby taraftarı olan oyuncu Avustralya ligini yakından takip ediyor, Richmond Futbol Kulübünün maçlarını kaçırmayan oyuncu Robitohs adlı rugby takımının ortakları arasında yer alıyor. Bir dönem ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan ünlü İngiliz takımı Leeds United’i de satın alacağı ile ilgili haberler çıkan sanatçı henüz bu haberleri yalanlamış değil.Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar