× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Kubilay Bayraktar Proje Fikirleri

Proje Fikirleri

Aklımda bir dolu proje fikri dönüp duruyor, ben bazılarını hayata geçirmek için uğraş veriyorum ancak birçoğunu hayata geçirmem mümkün olmuyor. Aklıma gelen fikirleri burada listeliyorum. Belki birilerine ilham olur ya da fikri beğenip hayata geçirir. Şayet birilerine ilham olabildiysem ne mutlu bana :)

Buradaki fikirler belki daha önce hayata geçirilmiş olabilir ya da hayata geçirilmesi çok zor olabilir, ben tamamen beyin fırtınası ile aklımdaki fikirleri burada listeleyeceğim...

Hobi Arkadaşı

Günümüzde insanlar iş dışında eğlenceli vakit geçirmekte, sevdikleri hobilerini yapmakta zorlanabiliyorlar. Bunun en önemli nedenleri arasında ya arkadaşları benzer hobilerden hoşlanmıyor yada hoşlanan arkadaşları ile ortak vakit bulmakta zorlanabiliyorlar. Bu problemden yola çıkarak aynı hobilerden hoşlanan ve birbirine yakın ikamet eden kişileri bir araya getirerek daha kaliteli zaman geçirmelerini sağlayabiliriz. Örnek olarak bowling oynamayı seven iki kişi kendileri rakip başka iki kişi ile buluşabilir. 10 kişi kendine rakip 10 kişi bulup halı saha maçı yapabilir, aynı şekilde basketbol, paintball, rc toys, bisiklet sürme, masa tenisi gibi iş dışında yapılabilecek her türlü aktiviteyi dahil edebiliriz.

Hobi Kurumsal

Hobi arkadaşının işletme tarafı olarak düşünülebilir. Kişiler sisteme hobilerini seçerek üye olduktan sonra, işletmeler eğer kişilerin seçtikleri hobi ve yakın lokasyonda bir indirim yada turnuva gibi bir etkinlik yaptığında kişilere bildirim gider.

1km chat

Bu aralar popüler olan chat uygulamarına benzer bir uygulama. Dünyayı 1km karelik alanlara böldüğümüzü düşünelim. Sistem otomatik olarak herkesi bulunduğu kare içerisindeki gruba dahil edecek. Böylece herkes kendi çevresindeki kişilerle chat yapabilecek. Üniversitede olanlar kendi aralarında, konserde olanlar kendi aralarında, maç izleyenler kendi aralarında, bir etkinlikte olanlar kendi aralarında, bir sitede oturanlar kendi aralarında chat yapabilecek.

Topix

İnsanlar login bile olmadan bir konu başlığı altında bir kanal açacaklar, daha sonra bu kanalın linkini paylaşacaklar ve linki paylaştıkları insanlarla bu kanal üzerinden konuşabilecekler. Kanala isterlerse bitiş zamanı verecekler o süreden sonra kanal pasif olacak. Kanal public te olabilecek ve istenirse kullanıcı limiti de olacak, public kanallar anasayfada bir listede gösterilecek ve insanlar yer buldukları public kanallara girip sohbete katılabilecekler. Çıktıklarında yada yer oldukça kanala yeni birileri gelecek ve sürekli bir sohbet olacak..

Sosyal Gazete

Kullanıcılar tek yada grup olarak bir gazete oluşturacaklar. Bu gazete örnek olarak çok gezen biri için gezi ile alakalı, sinemayı çok seven biri için sinema ile alakalı, bir müzik grubu için müzik ile alakalı, spor seven biri için spor ile alakalı vb gibi her tür konuda olabilir. Normal bir gazete gibi sayfalarını tasarlayacaklar, ister haftalık ister aylık olarak gazeteyi güncelleyecekler. Okuyucular ise etiketlerle bu gazeteleri bulacak ve abone olacaklar, ve yeni bir yayın olduğunda haberleri olacak ve gazeteleri inceleyecekler. Sosyal medya uygulamalarına farklı bir bakış açısı.

Radio Chat

Özellikle trafikte seyahat eden kişilerin yolculuğunu daha eğlenceli hale getirmek için bir uygulama olarak düşünülebilir. Uygulama trafikte seyahat eden birbirlerine yakın olan 5 kişiyi rasgele eşleştirir. Bu kişiler ne isim, ne telefon hiçbir bilgi paylaşmadan sadece uygulamayı açıp sohbete katıl diyerek bu gruplara dahil olabilirler. İstedikleri kişileri banlayabilirler. Örnek 5 kişi tarafından banlanan biri 3 ay uygulamayı kullanamaz. 5er kişilik gruplar oluşturan uygulama bu 5 kişinin kendi aralarında sohbet etmesini sağlar. Sohbet başladığında bu 5 kişi canlı yayındaymış gibi sohbete başlarlar. Sohbetten sıkılan farklı bir gruba girebilir. Sohbetini beğendiği kişiyi favori olarak seçebilir ve o kişi online olduğunda favorimle grupla diyebilir. İlginç ve eğlenceli bir yolculuk yaşanabilir.

Live Cast

Araç yolculuklarında eğlenceli şeyler dinlemek yolculuğu daha güzel hale getirebilir. Buradan hareketle insanların kişisel olarak radyo yayınları yapmalarını sağlayabiliriz. Ancak normal bir radyo yayını gibi değil, yani tüm gün yayın yapma zorunluluğu olmadan sadece istedikleri süre kadar canlı olarak yayın yapabilecekler. Aynı instagram ve facebook canlı yayın uygulaması gibi ama radyo versiyonu. İnsanlar yayın türünü önceden belirtecekler, yani eğlence,spor,politika,sağlık vs gibi ve yayına başlayacaklar. Kullanıcılar da istedikleri kategorideki o an canlı yayın yapanlardan birini seçerek dinleyeme başlayacak ve istediğinde farklı kanalı dinlemeye devam edebilecekler.

Turist Rehberi

Kullanıcıların gezi rotası oluşturduğu, oluşturdukları rotadaki gezilecek yerleri görebildikleri, bunun yanında fotoğraf, video ve yorumları da görebildikleri bir uygulama. Gezilen yerleri gezdim olarak işaretleyip listeden çıkarabildikleri. Arkadaşlarının rotalarını görüp o rotayı izleyebildikleri bir uygulama.

Sinema Kanalım

Bu uygulama da kullanıcılar beğendikleri filmleri 1den 5 e kadar derecelendirecekler. Sistem değerlendirilen filmler içindeki verileri analiz ederek (en çok hangi tür izliyor, en çok hangi oyuncuları izliyor, hangi yönetmeni beğeniyor vb gibi bilgileri kullanacak..) kullanıcıya en çok hitap eden filmleri önerecek. Kullanıcılar birbirlerini takip edebilecekler. Dolayısı ile sinema zevkini beğendiği arkadaşlarının puanları ile oyladığı ve henüz kendisinin izlemediği filmleri listeleyebilecek. Örnek Mehmet X filmine 5 puan vermiş, Ali 4 puan vermiş, Nihat 5 puan vermiş vs bu film listede en yüksek sırada ve kullanıcı da bu filmi izledim diye işaretlememiş bu film kullanıcıya arkadaşlarının izlediği ve beğendiği senin henüz görmediğin film olarak önerecek.

Canlı Yayın ile Eğitim

Bu projede insanlar canlı yayın ile eğitim verecekler. Eğitimci kişi belirli bir tarih için eğitimi oluşturacak. Kullanıcılar eğer bu eğitimi almak isterlerse satın alıp kayıt yaptıracaklar. Eğitim zamanında kişi canlı yayın ile eğitime başlayacak. Kullanıcılar eğitimcinin onayı ile eğitimciye soru sorabilecekler, eğitimci onlara soru sorabilecek, anket ve sınav yapabilecek. Sınıftaki öğrenci sayısını belirleyebilecek. Eğitimi daha sonra tekrar izleyebilecek..

Kampanyadar

Bu uygulamada kullanıcılar sürekli alışveriş yaptıkları markalar ile ilgili filtreler oluşturacaklar. Örnek Adidas X modeli 40 numara ayakkabı için filtre oluşturacak ya da Samsung Note2 32 GB için bir filtre oluşturacak ya da benzeri şekilde herhangi bir ürün için filtre oluşturacak, daha sonra sistem oluşturulan filtrelere uygun indirim ya da kampanya olduğunda kullanıcıyı haberdar edecek. Hayata geçirmesi zor bir uygulama olsa da oldukça faydalı olacağına eminin. 

Haberci

Artık günümüzde herkes potansiyel haberci konumunda. Eğer insanlara imkan verilirse gördükleri haber değeri taşıyan her şeyi paylaşabilir ve o konuda bir farkındalık oluşturabilir. Kullanıcılar sisteme takma adlarla kayıt olurlar. Haber değeri olarak gördükleri şeyin haberini bir görsel ile beraber yaparlar. Gönderilen haberler editörler tarafından incelenip onaylanır. Herkes günde 1 adet haber gönderebilir. Onaylanan haberler uygulamada yayınlanır. Yayınlanan haberlerin sosyal medyalarda paylaşılabilme özelliği olur. 100 yada belirlenen onaylı haber sayısına ulaşan kişi editör rolüne kavuşur ve haber onaylama ve haberlerini onaylamaya gerek duymadan paylaşma şansına kavuşur. Haberler yayınlanarak insanlarda bir farkındalık oluşturulur. Haberlerin okunma sayılarına göre habercilere para verilebilir.

Sesli Gezi Rehberi

Bir yere gezmeye gittiğimizde yanımızda her zaman bir rehber olmuyor. Bu uygulama ile herhangi bir yere gittiğimizde yakınımdaki yerler ile ören yerleri ve müzeler listelenecek sonrasında kullanıcı o an gezdiği yeri seçecek ve o yer ile ilgili sesli rehberi dinlemeye başlayacak. Böylece hem etrafı gezip hem de gezdiği yerler hakkında bilgi edinmiş olacak. Uzun vadede müzeler ile anlaşılıp müzelerdeki herhangi bir noktaya gelindiğinde otomatik konuşmaya başlaması da sağlanabilir.

Firma bul

Yakınlardaki kırtasiye, aktar, eczane, elektrikçi, nalbur vs gibi firmaların bulunabileceği ve yandex vb haritalarda açarak navigasyona yönledirebileceği uygulama.

Meslektaşlar

Her meslek grubunun birbirleri ile iletişimini sağlayacak bir proje. Facebook ve linkedin karışımı olan bu projede amaç tüm meslek gruplarının kendi içlerinde bir araya gelmesini ve bilgi paylaşımının arttırılmasının sağlanması. Örnek aşçı, mimar, psikolog, oto tamircisi, mobilyacı, modacı, taksici, rehber, şoför, fırıncı, fotoğrafçı, kasap, aktör, profesör, elektrikçi gibi tüm meslek gruplarının tek bir grup altında buluştuğu bir sosyal medya. Burada o meslek grubuna ait bir duvarda yazışmalar olabildiği gibi soru-cevap bölümüde olabilir. Amaç meslek gruplarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını kolay ve hızlı yapabilmek.

Hünerli Eller

İnsanların evlerinden aile bütçesine ve ekonomiye katkı sağlayacakları bir uygulama. İnsanlar evde kendi becerileri ile yaptıkları ürünleri satacakları bir uygulama onların çok işine yarayabilir hatta hevesli oldukları işleri yapmalarına olanak sağlayabilir.Kimbilir işlerini büyütmelerine ve firmalaşmalarına da sebep olabilir. Benzer uygulamalar olsa da tam olarak bu işe odaklanmış bir uygulama bulunmamaktadır.

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar