× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Kapadokya'ya Neden Gitmeli

Kapadokya’yı ziyaret için 20 neden

Doğal olarak şekillendirilmiş yuvarlak ve pürüzlü kaya, tepe, vadi ve bacalı oluşumları, farklı renk tonlarının karışımıyla Kapadokya, yalnızca bir peri masalında var olabilecek güzelliğiyle büyülüyor. Türkiye’de Anadolu’nun kalbi olan Kapadokya; Nevşehir’de Göreme, Urgüp ve Selime gibi bölgeleri kapsıyor. Küçük bir bölge olmasına rağmen Kapadokya, Türkiye’nin turizm bölgelerinden biri. Özellikle tarih meraklıları, buraya büyük ilgi gösteriyor. Bunun dışında buraya gelenlerin bir çoğu; ister yerden, isterse havada bin metre yukarıdan, etrafa muhteşem bir manzaradan bakmak istiyor. İşte Kapadokya’yı ziyaret etmek için 20 neden…

1. Muhteşem Bir Manzaraya Şahitlik Etmek


Kapadokya’nın manzarası, buraya gelmek için en iyi nedenlerin başında geliyor. Buranın gerçek üstü manzarasını görmenin en iyi yolu ise havada olmaktan geçiyor. Her sabah gün doğmadan önce yüzlerce hava balonu, Kapadokya’ya geliyor ve her biri, onlarca yolcu ile şafak vakti kaya oluşumlarının üzerinde ve çevresinde geziyorlar. Aslında Kapadokya, balona binmek için dünyanın en popüler yerlerinden biri.

2. Taş Evlerde Konaklamak


Kapadokya, bazen bir peri masalını andırıyor. Bir ay manzarası, bazen de özel mağazaları ile tarihin eski dönemlerini andırıyor. Kapadokya’daki mülk sahipleri, tarihin eski dönemlerinden bugüne gelen mağara evlerini güncelleyerek, bölgenin doğal kaynaklarını en iyi şekilde kullanıyor. Bu taş evler, lüks konaklamadan pansiyona kadar her bütçeye uygun konaklama seçenekleri barındırıyor.

3. Geleneksel Türk Kahvaltısı


“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” demiş Cemal Süreyya. Kapadokya’da da her geçen gün yaygınlaşmaya başlayan serpme kahvaltı menüleri genellikle; peynir, ekmek, zeytin, domates, salatalık, yumurta, reçel ve bal gibi çok çeşitli seçeneklerden oluşuyor. Ayrıca yanında çay da ikram ediliyor. Kapadokya’da kebap da sıkça tüketiliyor. Testi kebabı burada oldukça meşhur. Burası ayrıca, Türkiye’nin şarap başkentlerinden biridir ve üzüm bağları, bölgenin birçok vadisine yerleşmiştir. Şarap imalatı burada binlerce yıl öncesine dayanıyor.

4. Kapadokya Hamamları


Kapadokya’nın sakin manzarası, telaşsız hızı ve ılık havası, onu keşfetmek için uygun bir zemin oluşturur. Burası dinlenmek için de idealdir. İnsanlar açık hava teraslarında ya da mağaralarda, saatlerce uzanarak vakit geçiriyorlar. Gerçek bir dinlenme ve arınma deneyimi yaşamak istiyorsanız, bir hamam gezisi planlayın. Kültürümüzde tarihi bir gelenek olan hamam, Kapadokya’ya gelen yabancı turistlerin de gözdesi.

5. Kültüre Doymak


Göreme Açık Hava Müzesi, bölgenin başlıca turistik yerlerinden biridir. Birçoğu 9 ve 11. yüzyıllara kadar uzanan 30’dan fazla kilise içeren bir sisteme sahiptir. Kapadokya’da kültüre ve tarihe şahitlik etmek isteyenler için bir başka popüler bölge de Kapadokya’nın yer altı şehirleridir. Yer üstünde kalmak isteyenler için, burada birkaç saatlik yürüyüşler yapmak da keyiflidir. Burada Aşk Vadisi’ndeki patikalar favori bölgelerden biri.

6. Olağanüstü Tarihi Zaman Çizelgesi


Bölge, Hristiyanlıkta önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca Türkiye’deki en büyük açık hava müzesine ev sahipliği yapıyor. Burada ziyaretçiler, antik mağara kiliselerini ve manastırları heyecanla keşfediyor. Buraya gelmişken, yerlileri işgalcilerden korumak için yüzlerce yıl önce inşa edilen sayısız yer altı şehirlerini de görmeyi unutmayın.

7. Yapılacak Sayısız Şey


Kapadokya’ya gelmek için bir diğer neden de, buraya gelindiğinde yapacak sayısız şey seçeneğinin olması. Burada görkemli manzara ortamını huzurlu bir yerde keşfetmek iyi bir seçenektir. Ancak at gezileri, bisiklet, caz ve şarap festivalleri, yemek dersleri, gondol gezileri, hamamlar, seramik kursları gibi birçok etkinlik seçeneği var. Tüm aktivitelerin yanında, hepsinin önüne geçen bir de “balon gezisi” seçeneği var. Benzersiz bir manzaranın üzerinde gezmek için balon gezisine mutlaka zaman ayırın.

8. Balon Gezisi Yapmak


Dünyanın önde gelen seyahat yayınları, Kapadokya’nın dünyadaki en iyi balon yerlerinden biri olduğunu söylüyor. Günün erken saatlerinde, gün doğumundan hemen sonra, etkileyici bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Daha pahalı olsa da, özel balon turlarına dahil olabilirsiniz; diğer türlü çoğu şirket, bir balonda 6 ile 15 kişiyi gezdirmektedir.

9. Mağara Kiliseler


Tarihsel olarak Kapadokya, Hristiyanlığın ilk kabul edildiği yerlerden biriydi. Mağara evleri yapmak için kayaları kullanmanın yanı sıra bölgenin yerlileri, bugünlerde Göreme Açık Hava Müzesi olarak hizmet veren kiliseleri de yaptı. Özellikle 11. ve 12. yüzyıllardan kalan mağara kiliselerinin dış mimarısı hayranlık yaratır. Ayrıca tavanların süslemeleri, antik sanatın mükemmel yansımalarıdır.

10. Yeraltı Şehirleri


Kapadokya’yı ziyaret etmenin en olağandışı nedenlerinden biri, yüzeyin üstündeki Peri bacaları değil, aynı zamanda da yer altıdır. Burada yüzlerce antik yeraltı şehri keşfedildi ve en büyüğü, 20.000 kişiye ev sahipliği yapan Derinkuyu şehridir. Okullar, cenaze yerleri, evler, yiyecek depolama alanları da dahil olmak üzere birçok alan içeren bu yeraltı şehirlerinin tarihi, çok eskilere dayanıyor.

11. Bölgeden Manzaralar


Kapadokya’da bir resim, bin kelimeye bedeldir. Buradaki Peribacalarını dünyada başka nerede bulabilirsiniz? İnsanlar bu manzaranının ortasındayken; stres ve endişelerden kurtulmak için de vakit bulur. Buradaki anlık kaçışlar, daha iyi bir perspektif sağlayacaktır.

12. Tarihi Hazine


M.Ö 5500 yıllarına dayanan arkeolojik kanıtlar; Hititler, Eski Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’ın da imzaladığı “misafir defteri” günümüze kadar devam ediyor. Bu halkların çoğu, günümüz Türkiye’sine hükmetti. Başlıca iki dünya dini olan Hristiyanlık ve İslam da inançlarının önemli bir kısmını burada,Kapadokya’da buldular.

13. Nefis Yemekler


Kapadokya’ya gelirseniz, kilo almamak için özen göstermelisiniz. Nevşehir mutfağını görünce, kendinizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Özellikle testi kebabı, İskender, tavuk şiş, pide, mantı, lahmacun ve künefe yemeden geri dönmeyin.

14. Sanatsal ve Kültürel Eşsizlik


Çömlekçilik sanatı, M.Ö 200’lü yıllardan beri Kapadokya’da var olmuştur. Burada kil, sınır bölgelerindeki tepelerden alınır ve ustalar tarafından güzel kalıplara dönüştürülür. Bölgedeki kültürel çeşitliliklerden bazıları arasında; kilim dokumacılığı, halk dansları, köy düğünleri ve meşhur hamamları da yer alıyor.

15. Çocuklar İçin Eğlence


Kapadokya, aile ile tatil yapmak için harikadır. Çocuklarınız tırmanmak, yürüyüş yapmak ve etrafı keşfetmek isterse, burası onlar için iyi bir alantır. Anne ve babalar çocuklarının güvenliği konusunda biraz sınırları gevşetmeyi öğrenebilirlerse, çocuklarının oynamasına izin vermeleri, hem onlar hem de çocuklar için iyi bir seçenek sunuyor.

16. Alışveriş


Burada birçok şey, satın alınabilirdir. Tabi ki bu göreceli bir terim ancak pazarlıktan anlıyorsanız, Kapadokya, iyi bir alışveriş imkanı sunuyor. Ayrıca toplu taşıma, yemek ve hediyelik eşya mağazalarını ziyaret etmek de cebinizi zorlamadan, inanılmaz anılara şahitlik etmenizi sağlayabilir.

17. Derinkuyu Yeraltı Şehri


4. yüzyılın bir bomba barınağına eşdeğer bir yerde 20.000 kişiye, hayvancılığa ve gıda mağazalarına, yıllardır konakladığını düşünün. Bu yer altı şehri, tünelleri ve yaşam alanları ile Kapadokya’da bulunan birçok kompleksin en büyüğüdür. Buraya gelirseniz; eskiden mutfakların, şarap imalathanelerinin, yatak odalarının ve daha pek çok şeyin kullanıldığını görebilirsiniz.

18. Mantı


Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biri! Minik hamurların kıyma ile doldurulması ve üzerindeki yoğurtlu, sumaklı sosu ile harika bir uyum yakalıyor. Mantı, Kapadokya’da bir uzmanlık alanı olarak kabul ediliyor.

19. Doğa Yürüyüşü


Kapadokya’nın güzel vadilerinde doğa yürüyüşü yaparken, doğanın görkemini takdir etmemek ve evrendeki yeriniz hakkında fikir sahibi olmak zor. Burası Bal Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi, Kılıç Vadisi, Zemi Vadisi ve Aşk Vadisi gibi fantastik patikalara ev sahipliği yapıyor. Bunların her biri, eşsiz jeolojik özelliklere sahiptir.

20. Arkadaş Canlısı İnsanlarla Tanışmak

Kapadokya’daki insanlar son derece sıcak, yardımsever ve güler yüzlüdür. Bunu, tanıştığınız hemen herkeste görebilirsiniz. Gittiğiniz restoranlarda hem personal hem de restoran sahipleri, hatta yol tarifi sormak için durdurduğunuz insanlar… Her biri sohbet için zaman ayırıyorlar ve size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Kapadokya’da göreceğiniz sıcaklık ve misafirperverlik, gerçekten seveceğiniz bir şey!Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar