× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

İstanbul Trafiğine Çılgın Çözümler

İstanbul Trafiğine Çılgın Çözümler

Evet, kulağa hiç te kolay bir şey gibi gelmiyor. Zaten kolay da değil ama beyin fırtınaları yaparak çözümler üretebiliriz. Uçuk fikirler, maliyetli projeler olabilir ama uzun vadede sorunumuzu çözüyor ise ve daha farklı pozitif katkılar sağlıyor ise hareket geçmek için durmak büyük hata olur.

Bu girişten de anlaşılacağı üzere kimileri uzun vadeli , kimileri kısa vadeli, kimileri maliyetli fikirleri şimdi burada sıralayacağım. Uzun vadede hem trafik sorununu çözmek hem de trafik sorunu yaşamayan daha mutlu insanlar görmek adına olumlu düşünmenizi istiyorum.

Her Mahalleye Otopark

Caddelerde, sokaklarda araç parkına izin verilmemeli diye düşünüyorum. Zaten yeni yapılan sitelerde araç otoparkları yapılıyor. Bundan sonra yapılacak her konutta otopark da zorunlu yapılmalı.

Her mahalle için bir yer belirlenip orada katlı otopark yapılmalı. Mahalle sakinleri bu otoparkları ücretsiz olarak kullanmalı. Sokaklar ise belirli bir sürenin üzerinde kalırsa cüzi bir bedelle ücretli olmalı. 

Bir hayal edin bakalım neler görüyorsunuz ?

Transit İstanbul Yolu

İstanbul içine girmeyecek olan araçların kullanacağı ve İstanbul'u transit geçecek bir yol olsa iyi olurdu. Yani Avrupa yakasında Silivri gibi bir bölgeden bir giriş bir çıkışın olduğu, yine Anadolu yakasında Gebze gibi bir bölgeden de bir girişin ve bir çıkışın olduğu bir yol.

Böylece İstanbul'a uğramayacak olan araçlar hiç İstanbul trafiğine girmeden İstanbulu terk edebilecekler. Bu durum haliyle İstanbul trafiğinde de bir rahatlama sağlayacaktır.

Sitesel Dönüşüm

İstanbul'un bu çarpık kentleşmesine en kısa zamanda bir dur demek gerekiyor. Dolayısı ile radikal kararlar alınması gerekiyor. Ama bu kentsel dönüşüm bir ev yıkıp bir ev yapmakla değil , komple bir mahalleyi yıkıp büyük yer altında otoparkları olan siteler yapmakla olur. Böylelikle belki 100 binanın işgal ettiği alan 10 blok ile yeniden düzenlendiğinde hem çocuk parkı, hem spor alanı, hem açık kapalı otopark alanı gibi yaşam alanlarına da yer açmış olur. Bu süreç ile yollar da daha geniş ve ferah olmuş olur. Uzun vadeli gibi gözükse de getireceği fayda göz önüne alınarak bu ve benzeri adımlar vakit kaybetmeden atılmalıdır.

Tır Trafiğinin Düzenlenmesi

Tırlar çok ağır ve uzun taşıtlar. Bir de birbirlerini sollamaya kalktıklarında hemen bir dar boğaz oluşturuyor ve trafiğe sebep oluyorlar. Kuzey Marmara otobanı bittiğinde otobanda rahatlama olacağını öngörüyoruz ancak yine yollarda tırları göreceğiz. Dolayısı ile benim önerim yoğun saatlerde tırların yola çıkmaması, elbette Kuzey marmara gibi alternatif yollar açıldığında orası kullanılabilir. Örnek olarak sabah 6-9 akşam 4-7 gibi bir saat aralığında yola çıkmasalar da kendilerini buna göre ayarlasalar, eminim yollar yoğun zamanlarda daha ferah olacaktır.

Minibüslerin Yerine Dolmuşlar

Minibüslerde gerçek anlamda trafik oluşturan bir başka etken olarak göze çarpıyor. Çoğu zaman neredeyse yürüme hızında ilerleyerek ve çok alakasız yerlerde durarak İstanbul içinde olmayacak trafiklere sebep oluyorlar. Benim önerim bu minibüsçü abilerimize destek olarak dolmuş diye tabir ettiğimiz daha hızlı seyahat etmemize olanak sağlayacak araçların kullanılması ve trafiğin hızının arttırılması.

Trafiğin İcadı Mahmautbey Gişeleri

Mahmutbey gişelerinde ne yapıldıysa trafik engellenemedi. Benim görüşüm aynı noktada çok fazla bağlantının olması burada dar boğaz oluşturuyor. Burada bazı bağlantılar iptal edilip farklı noktalardan erişimlerin sağlanması gerekir. Elbette kuzey marmara otobanı bittiğinde burada bir rahatlama sağlayacağını öngörebiliriz.

İstanbuldaki Fabrikaların Taşınması

İstanbulda trafiğin en büyük etkenlerinden biri olarak daha önce de bahsettiğim tırlar var. Ben şahsen İstanbul'u bir turizm şehri olarak görüyorum ve fabrikaların İstanbul'un güzelliğine zarar verdiği düşüncesindeyim. Halen ve sürekli olarak İstanbul'a yeni fabrikarında yapıldığını görüyorum. Kim bilir İstanbul'da kaç fabrika var. Bu da yüzlerce belki de binlerce tırın İstanbulda yollarda ve sokaklarda dolaşması anlamına geliyor. Şahsen tır taşımacılığına sebep olacak tüm fabrikaların İstanbul dışına en azından Gebze'ye taşınması taraftarıyım. Önceki tır önerimin yanına bunu da koyarsak İstanbul'da hiç tır görmeyeceğimizi düşünürsek gerçekten inanılmaz bir rahatlama gözle görülür olacaktır.

Ücretsiz Toplu Taşıma

Buyrun size bir süpersonik fikir daha; ücretsiz toplu taşıma.

Elbette tamamen ücretsiz demiyorum. İnsanların bir günde işe gidiş geliş ücretlerini karşılayabileceği düşünülen kadar ücretsiz. Bir tutar belirlenir ve bu tutar kadar her gün ücretsiz seyahat yapılabilir. 

Bu da elbette ekstra bir maliyettir, bu maliyeti karşılamak devletin görevidir ancak burada da beyin fırtınaları ile çözümler geliştirilebilir.  Örnek olarak otobüsler güneş enerjisinden faydalanabilir, araçlara reklam panoları alınabilir vb.

Eğer İstanbul trafiğini rahatlatacak ise ve daha az karbon salınımı olmasını sağlayacak ise bu maliyetler kabul edilebilir diye düşünüyorum

Gidiş Geliş Yollarını Panolarla Bölmek

E5 ya da otobanda gidiş ve dönüş yolları yan yana bulunmaktadır.

Bu durumun oluşturduğu bir takım olumsuzluklar var:

Yolların birinde bir kaza , araç bozulması vs gibi nedenlerden dolayı trafik oluştuğunda bizim meraklı insanımızdan dolayı diğer yönde de benzer ve anlamsız bir trafik oluşmasına sebep oluyor.

Buna ek olarak, diğer yöndeki olayı izlerken kazaya sebep olan insanlarda mevcut.

Ters yönden uzun farlarla gelen araçların diğer yöndeki araçların dikkatleri dağıtması durumu da var.

Kısacası insanların dikkatlerinin yolda bozulmaması için, gidiş ve geliş yönleri arasına araçların birbirlerini görmelerini engelleyecek panoların yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Lütfen bu düşük masrafları yatırımı insanların hayatları ve kazaları önlemek için hayata geçirin.
Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar