× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Placeholder
  5.10.2018

Akıllı Bina Teknisyenliği

Bina deyince aklımıza şu an 4 duvar ve çatıdan oluşan bir yapı geliyor olabilir, fakat akıllı binalar bizler için çok daha fazlasını ifade edecek, tabii ki bu yapıları tasarlayanlar da öyle!


Placeholder
  5.10.2018

Uzay Turizmi Rehberliği

Çok da uzak olmayan bir gelecekte başlayabileceği tahmin edilen uzay turizmini olmazsa olmazları tabii ki rehberler olacak.


Placeholder
  5.10.2018

Nanoteknoloji Uzmanlığı

Yurt dışında nanoteknoloji eğitimi veren üniversite sayısı günden güne artarken, uzmanlar da sanayinin hızla nanoteknolojiye taşındığını ve büyüme potansiyeli en yüksek sektörün nanoteknoloji sektörü olduğuna dikkat çekiyor.


Placeholder
  5.10.2018

Giyilebilir Teknoloji Uzmanı

Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı giysiler... Akıllı telefonlarla birlikte yaşamımızı kolaylaştıran en büyük teknolojik yenilik olan giyilebilir teknolojiler, günlük hayatımızı kolaylaştıran ve her geçen gün daha da gelişen bir sektör olarak olarak karşımızda duruyor.


Placeholder
  5.10.2018

Bulut Hesaplama Uzmanlığı

Bulut hesaplama son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kavram. Şirketlere ciddi bir maliyet ve iş gücü kazancı sağlayan bu sistem, küçüklü büyüklü tüm şirketler tarafından tercih edilmeye başlandı. Yakın zamanda bakkalların bile Bulut Hesaplama sistemi kullanmak durumunda kalacağını düşünürsek, bu konuda uzmanlaşmak hiç de fena bir kariyer hedefi gibi durmuyor.


Placeholder
  5.10.2018

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya uzmanlığı, günümüzdeki bir markanın tanıtılması için yapılan en önemli işlerin başında geliyor. Sosyal medya üzerinde, bir ürün için potansiyel müşteri kitlesini tespit etmek ve hedef ürünü doğru stratejilerle tanımak üzerine kurulan bu sektör, markaların geleceği açısından son derece önemli


Placeholder
  5.10.2018

Dijital Yayıncılık

Günümüzde dahi çok popüler bir hale gelen internet yayıncılığının, yakın gelecekte tamamen televizyonun yerini alması ve dijital yayın yapan kişilerin birer süperstar'a dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor.


Placeholder
  5.10.2018

Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği, akıllı makinelerin, ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretilmesi için Makine Mühendisliği, Elektirik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmıştır. Otomotivden beyaz eşyaya, havacılıktan akıllı robot üreten firmalara, çok geniş bir iş sahası bulunan mekatronik mühendisliği, size dünya çapında fırsatlar sunabilir.Placeholder
  5.10.2018

Yazılım Uzmanlığı

Kod geliştirme, programlama ve işletim sistemleri gibi insanların hayatta işlerini kolaylaştıracak uygulama ve sistem yazılımlarını geliştirme ile ilgilenen yazılım mühendisliği, bilgisayarların artık hayatımızın her alanına girmesiyle beraber günümüzün en önemli mesleklerinden biri haline geldi. Yazılım uzmanlığı, gelecekte de önemi artarak devam edecek bir iş kolu.


Placeholder
  5.10.2018

Bilgi Teknolojileri Yönetimi

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticiliği, modern teknolojide çok kritik bir sorumluluk taşıyor. Bu çalışanlar kısa ya da uzun vadelerde şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirliyor. Yapılan araştırmalar, 5 sene içerisinde bu meslek gurubunda yaklaşık yüzde 20'lik bir büyüme olacağını gösteriyor.


Placeholder
  5.10.2018

Finans Analistliği

Finansal analistler, işletmelerin nakit ihtiyaçlarının ne oranda öz kaynaklarla ve ne oranda yabancu kaynaklarla sağlanacağına ve bu kaynakların nasıl bir temin edileceği ve hangi amaçlarla kullanılacağına karar veren uzmanlardır. Finans sektörünün daha da büyüyecek olması, fonlardan ve hisse senetlerinden anlayan uzmanlara duyulan ihtiyacı artıracak.


Placeholder
  5.10.2018

E-Spor Oyunculuğu

Özellikle LoL gibi oyunlarla günümğzde popüler hale gelen e-Spor oyunculuğu gelecekte çok daha fazla kişiye hitap edecek. Hatta e-Spor'un önümüzdeki Paris olimpiyatlarında bile yer bulabileceği konuşulanlar arasında.


Placeholder
  5.10.2018

Drone Pilotluğu

İnsansız hava aracı, bilinen adıyla "drone", uzaktan kumanda edilen bir tür uçak. Bugün pilotluk ne kadar popüler bir meslekse, gelecekte drone pilotluğunun da bu kadar yaygın ve popüler olması bir o kadar muhtemel. Hatta yurt dışında üniversiteler drone pilotu yetiştiren programlar açmaya başladılar bile.


Placeholder
  5.10.2018

Fizik Tedavi Uzmanlığı

Sağlık ekiplerinin vazgeçilmez personeli olan fizyoterapistlerin, tedavi sürecindeki önemi her geçen gün artıyor. Mezun olur olmaz işe başlama garantisi de veren bölüm, son yıllarda giderek yaşam kalitesinin artırılması ve geliştirilmesinde etkin rol alan bir bilim dalı haline geldi.


Placeholder
  5.10.2018

Psikiyatristlik

Her ne kadar tıbbın bir kolu olsa da aslında multi-disipliner bir alanda bulunan psikiyatri, ülkemizde önemi gün geçtikçe daha da çok anlaşılan bir dal. Bu konuda Avrupa'nın bir hayli gerisinde bulunan Türkiye'de psikiyatrist sayısı, Avrupalı ülkelerin 15'te birine tekabül ediyor.


Placeholder
  5.10.2018

Turizm İşletmeciliği

Dünyayı gezmek ve seyahat etmek artık eskisinden çok daha kolay. Avrupalılar yılda ortalam 2.5 kez turist olarak seyahat ediyorlar. Durum böyleyken, turizm işletmeciliği de ülkemiz gibi turistik coğrafyalarda sürekli önem kazanıyor. Kariyerini turizm üzerinden inşa etmenin en önemli getirisi ise yüksek gelirleri. İşin olmazsa olmazı ise yabancı dil bilmek.


Placeholder
  5.10.2018

Diyetisyenlik

Çağımızda iş ve yaşam şekillerinden kaynaklı olarak enerji tüketiminin bir hayli artması, beslenme alışkanlıklarımızı da kökünden değiştirdi. Fakat fazla kalorili ve fast food yiyeceklerin tüketiminin artması ve iş dünyasının getirdiği hareketsiz yaşam, diyetisyenlere duyulan ihtiyacı artırdı. Diyetisyenlik, önümüzdeki yıllarda da yıldızı parlayan meslekler arasında olmaya devam edeceğe benziyor.


Placeholder
  5.10.2018

Blockchaın Uzmanlığı

Son yıllarda değeri hızla artan "bitcoin" adlı sanal para birimini herkes gibi siz de duymuşsunuzdur. Bitcoin'in arkasındaki teknoloji olan "blockchaın" yani "güvenlikli veri depolama zinciri" önümüzdeki yıllara damgasını vuracak en önemli teknolojilerden biri. Oy kullanma işlemlerinden ticarete kadar verilerin bu sistem üzerine aktarılarak korunması ve dağıtılması, yakın gelecekte karşılaşacağımız bir elektronik devrim olacak. Ülkemizde de zaman zaman verilen konferans ve seminerlerle tanıtılan "blockchaın"...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  5.10.2018

İnternet ve Ağ Teknolojileri Güvenlikçiliği

Tüm kişisel bilgi ve verilerimizi sakladığımız yer haline dönüşen internet, bir yandan da sanal bir ortam olması nedeniyle her türlü saldırıya açık konumda. Dünyanın önde gelişen şirketleri de, internet ağlarının güvenliğini sağlayacak "sanal güvenlik görevlileri" de diyebileceğimiz İnternet Güvenlik Uzmanları'na ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanda çalışanlar "freelance" (serbest) olarak çalışabildikleri gibi, bir kuruma bağlı olarak da hareket edebilme imkanına sahipler.


Placeholder
  5.10.2018

3D Yazıcı Mühendisliği

Son yıllarda 3D yazıcı şirketlerinin yaptığı müthiş atılımların da işaret ettiği üzere, önümüzdeki yılların 3D yazıcıları, hayatımızın en önemli noktasına koyacağı kesin gibi. Hatta bazı uzmanlar, ileride 3D yazıcıların buzdolabı, fırın gibi her evde yerini alacağını tahmin ediyorlar. 3D yazıcı mühendisliği de bu gelişmelerle beraber önemli hızla artacak yepyeni bir iş kolu.


Placeholder
  5.10.2018

Yapay Zeka Uzmanlığı

Dünyanın en zengin iş adamı olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, konferanslarında "şu an bir kariyer inşa etmeye başlasa yapay zeka üzerine odaklanacağını" sık sık söylüyor ve gençlere de bunu tavsiye ediyor. Amerika'nın yanı sıra gelişmiş Asya ülkelerinin de yapay zeka geliştirmeye ayırdığı bütçeler ve olanaklardan faydalanarak bu alanda güzel bir kariyer inşa etmek mümkün. Önümüzdeki on yılda tüm iş tanımlarının yüzde 30'unun yapak zekaya sahip robotlara teslim edileceğinin tahmin edildiğini düşünürsek...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  5.10.2018

Ekoloji Uzmanlığı

Canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen ekoloji bilimi, küresel ısınmanın ve dünya nüfusunun hızlı artışının da etkisiyle gün geçtikçe önem kazanıyor. Ekoloji alanında yayınlanan bilimsel makaleler dahi, her yıl sayısını katlayarak artırıyor, endüstriye ve makineleşmeye daha da bağımlı olacağımız yakın gelecekte ekologlara da önemli görev düşüyor. Ayrıca günümüze dek bu mesleğe yeteri kadar değer verilmemiş olması, kariyerini ekolog olarak inşa etmek isteyenler için aynı zamanda...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  5.10.2018

Genetik Mühendisliği

Genetik mühendisliğinin, gelecekte en önemli meslekler listesinin en başlarında olacağı muhakkak. DNA'ya ait her geçen gün daha fazla şeyin öğrenilmesi, bu konudaki araştırma yapanların iştahını daha da kabartıyor. Ayrıca genetik mühendislerinin dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde yüksek standartlara sahip işler bulma olanağı, genetik mühendisliğini çok daha cazip kılıyor.


Placeholder
  5.10.2018

İnsan Kaynakları Uzmanlığı

Özellikle 2000'li yıllardan sonra ülkemizde de insan kaynaklarına verilen önem hızla artmaya başladı. Araştırmalara gösteriyor ki, şirketlerin büyük çoğunluğu, ortaya çıkan yeni iş pozisyonlarına dışarıdan eleman alımı yapmak yerine kendi bünyesinde çalışanlarıyla bu durumları çözmenin çok daha faydalı olduğuna inanıyorlar. İnsan kaynakları ve gelişim uzmanları da, şirketlerin mevcut kaynaklarıyla daha verimli çalışması yolunda yaptıkları çalışmalarla her geçen gün daha da önemli bir rol üstleniyorlar.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar