× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Futbolda Devrim Zamanı

Futbolda Devrim Zamanı

Siz de benim gibi düşünüyor musunuz?

Futbolun seyir zevkinin artması gerekiyor değil mi? Milyon dolarlar alan oyuncular aldıkları ücretleri hak etmeleri gerekiyor ancak maalesef bunu göremiyoruz. Hatta dünya çapında bir elin parmağı kadar futbolcunun oynadığı oyundan zevk aldığını ve izleyiciye de zevk verdiğini görebiliyoruz. Artık bunun değişme zamanı geldi diye düşünüyorum.

Eğer futbolcuyu değiştiremiyorsak oyunu değiştirelim. 

Hemen futbolun anlamı kalmaz, zaten olay o , olay bu gibi cümleler kurmayalım ve hayal edelim.

Aranızda basketbol izleyicileri de vardır, basketbolun ne kadar heyecan dolu ve izlemesi keyifli olduğunu bilirler. Futbola da bu enerjiyi , keyfi katmak lazım. Bunu yaparken basketboldan ilham almak kadar doğal birşey yok diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim radikal değişikliklere;

Ceza Sahası Dışından Goller Neden 2lik Olmasın

Çok heyecanlı bir başlık değil mi?

Ceza sahası dışından atılan goller hem izlemesi keyifli hem de kolay atılamayan goller oluyor. Madem öyle neden bu golleri ödüllendirmiyoruz ve 2lik saymıyoruz. Oyuna olağanüstü bir dinamizm katacak olan bu kural ile her an her şey olabilir duruma gelecektir. 1-0 yenik olan bir takım bir anda öne geçebilirken, galip takım farkı bir anda daha da arttırabilecektir. Bunun yanında bu tür şut denemelerinin artması da seyir zevki yüksek bir oyun ortaya koyacaktır.

Taçlar Neden Ayakla Kullanılmıyor

Evet, çok ilginç değil mi. Futbol ayakla oynanan bir oyun ancak taçlar nedendir bilinmez elle kullanılıyor. Basektbolda ayakla topun kullanıldığı bir durum var mı, hayır. Öyleyse neden futbolda var!

Ayrıca taçlar çoğu zaman elle kullanıldığından bir kaçış planı olarak değerlendirilmekte ve oyunu da soğutmakta, yani taçlar ayakla kullanılırsa bu durum takımı zora sokabileceğinden topu taca atma girişimleri de azalacaktır. Böylelikle seyir zevki daha yüksek bir oyun izleyebiliriz.

Faul'e Dur Deme Zamanı

Oyunu soğutan ve hatta birçok golün önünü kesen faullere dur deme zamanı gelmedi mi? Bence geldi de geçiyor.

Futbolcular çoğu zaman hem oyunu soğutmak hem de atakları kesmek adına kasıtlı fauller yapıyorlar. Faul yapmadan alsana topu, neden faul yapıyorsun, adı üstünde fault yani kusurlu hareket.

Buna önerim bir rakam belirlenir, mesela 5; 5 faul yapan oyuncuyu teknik direktör değiştirmek zorunda kalır. Yerine başka bir oyuncu alır ve oyuna onunla devam eder. Dolayısı ile çok faul yapan oyuncu oyundan çıkarılır ama kırmızı kart gibi çıkarma değil sadece o maçtan çıkarılır ve yerine başkası girer. 

Buna bir alternatif de 5 faul yapan oyuncunun belirli bir süre mesela 10 dk dinlendirilmesi de olabilir.

Böyle bir kural oyunda daha az faul yapılması ve daha çok gol atılmasını sağlar.

Rakip Saha Kuralı

Bu da basketbola olan çok mükemmel bir kural. Basketbol sahası gibi küçük bir sahada uygulanan bu kural futbol gibi dev bir sahada neden uygulanmaz bilmem. Yani takım topla rakip sahaya geçtiği andan itibaren geri pas ile kendi yarı sahasına girmemeli. Madem rakip sahaya geçtin o zaman atağını tamamla değil mi, neden geri çekiliyorsun. Bu durum tüm futbolseverlerin en kızdığı durumlardan biridir. Eğer takım geri oynarsa en direk vuruş ile rakip oyuna orta sahadan başlar.

Böylelikle takımlar daha fazla atağa zorlanır ve daha keyifli ve bol pozisyonlu maçlar izlemiş oluruz.


Sizce de bu kuralları uygulasak futbol daha keyifli bir hale gelmez mi?

Sadece basit birkaç kural ile bambaşka heyecan dolu bir oyun bizi bekliyor demektir.Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar