× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Film Önerileri

Placeholder
  12.09.2018

The Man Who Knew Infinity

Srinivasa Ramanujan Iyengar Hindistan’daki zor geçen çocukluk yılları neticesinde Cambridge Üniversitesi’ni kazanır. Iyengar’ın matematiksel teorinin öncülerinden olacağı hayatının bu döneminde ona Profesör G. H. Hardy öncülük edecektir.

Placeholder
  12.09.2018

Hidden Figures

Gerçek hikayeye dayanan film Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson isimli siyahi kadınların tarihi başarısını anlatıyor. Müthiş zekaya sahip bu kadınlar sırf derilerinin rengi sebebiyle aynı zamanda asla açıkça söylenmeyen bir dışlamaya maruz kalıyorlardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan NASA operasyonu üç zeki bilim kadını yardımıyla gerçekleşecektir.

Placeholder
  12.09.2018

You Don’t Know Jack

Gerçeğe dayanan diğer bir hikayede ölüm meleği lakaplı doktor Jack Kevorkian’ın 1990’dan başlayarak 130 hastaya kendi geliştirdiği bir karışımı enjekte ederek ötanazi ile kendi hayatlarına sonlandırmalarına yardım edişi ve bunu meşrulaştırma çalışmaları anlatılıyor.

Placeholder
  12.09.2018

Einstein and Eddington

Yarı belgesel kategorisindeki film, Einstein’ın meşhur genel görelilik teorisinin başlangıcı ve devamı eşliğindeki evrimini gözler önüne sererken fikirlerine ilk karşılık veren diğer bilim adamı Arthur Stanley Eddington arasındaki ilişkiyi anlatır.

Placeholder
  12.09.2018

Moon

Ay’ın karanlık köşesinde keşifler yapmak için üç yıllık sözleşme imzalayan astronot Sam Bell, görevdeki yalnızlığıyla başa çıkmaya çalışırken uydu bağlantısının kopmasıyla tüm iletişimi kaybeder. Neyse ki görev süresi bitmek üzeredir ve artık konuştuğu tek kişi robot Gerty’den başkaları olacaktır. Ancak şanssızlıklar devam ederken Sam sağlığını kaybetmeye hatta halüsinasyonlar görüp buraya nasıl geldiğini dahi unutmaya başlayacaktır.

Placeholder
  12.09.2018

Primer

Yönetmen Shane Carruth’un toplam 7.000 dolara çektiği filmi Primer, kaza eseri zaman makinesi icat eden iki mühendisin başından geçenleri anlatıyor. Teorik fizikten fazlaca yardım alarak senaryosunu tamamlayan yönetmen aynı zamanda eski bir mühendis. Anlamlandırması güç, özgün dili olan film Sundance Film Festivali’nde oldukça ses getirmişti.

Placeholder
  12.09.2018

The Imitation Game

Nazi Almanyası’nın hakimiyetindeki II. Dünya Savaşı devam ederken İngiliz İstihbaratı Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi çalışıp başaramıyordur. Şifrelerin çözülemediği her gün daha büyük kayıplara neden oluyordur. Ülkenin şifre çözme konusundaki usta ve kriptoloji uzmanları toplanır. Yalnız gruptan biri diğerlerinden farklı ve kendi çalışma şeklinden ödün vermeden çalışıyordur. Bu isim genç profesör Alan Turing. Ekibin ve daha çok şeyin dengesini bozan Turing birçok kapıyı da beraberinde...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  12.09.2018

The Theory of Everything

Stephen Hawking modern bilim ve teknoloji adına yaptıklarıyla ismini çoktan yıldız tozlu harflerle tarihe geçirdi. James Marsh yönetmenliğindeki film, Hawking’in hayatı, eşi Jane ile ilişkisi, daha 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalığı ve tüm olanlara rağmen başarılarına odaklanıyor.

Placeholder
  11.09.2018

Borg McEnroe

Tenis severlerin üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen bahsini ettiği bir karşılaşma var. 1980 Wimbledon Turnuvası finali. Björn Borg ve en büyük rakibi John McEnroe arasındaki mücadele kazananı düşünmeksizin farklı açılardan bakmayı hak ediyor. Meşhur final ve öncesini anlatan film, ünlü raketlerin iç dünyalarına da giriş yapıyor.

Placeholder
  11.09.2018

La famille Bélier

Bélier ailesi mandıracılıkla geçinen, 16 yaşındaki Paula hariç tüm fertleri işitme engelli olan bir ailedir. Paula bir yandan okula giderken diğer yandan mandıradaki işleri yola sokmaya ve ailesinin sosyal çevrelerindeki çevirmenliğini yapmaya çalışmaktadır. Müziğe karşı yeteneği ve ilgisini fark eden Paula, yarışma hazırlıklarına girmeye başlarken babasının yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olduğunu ve ona ihtiyaç duyduğunu fark eder. Hayalleri ve ailesi arasında kalan birinin tüm ikilemlerini yaşayan...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  11.09.2018

Bubba Ho-Tep

Huzur evinde iki hafif yaşlı adam düşünün. Bunlardan biri kendini Elvis Presley diğeri John F. Kennedy zannediyor. Birbirlerini ve huzur evi sakinlerini kişiliklerine inandırmaya çalışan ikilinin yoluna antik bir mısır mumyası çıkacaktır.

Placeholder
  11.09.2018

Finding Vivian Maier

1951 yılında New York’a taşınan Vivian Maier, burada 40 yıl boyunca dadı olarak hayatına devam eder. Vivian’ın öyle bir yeteneği, çektiği öyle fotoğraflar vardır ki, bunların Vivian hayatını kaybettikten sonra ortaya çıkması çok üzücüdür. Küçücük bir ipin ucunun tutulmasıyla ortaya çıkan 100 binin üzerindeki fotoğraf, Vivian’ın tutkusunu öne sermektedir.

Placeholder
  11.09.2018

Nocturnal Animals

İkinci evliliğinde düzenli hayatını süren Susan Morrow, bir sabah terk ettiği eski eşinden içinde yazdığı ilk roman bulunan bir paket alır. Romanla ilgili fikri istenen Susan, kitabı okumaya başlar ve gittikçe hikayenin içinde bulur kendini. Kitabın kahramanı Tony’nin hayatı berbat bir hale geldikçe Susan da geçmişini hatırlayacaktır.

Placeholder
  11.09.2018

Forushande

Rana ve Emad, Arthur Miller’ın “Satıcının Ölümü” oyununu sahneye koymaya hazırlanan iki tiyatrocudur. Bu sırada Tahran’ın merkezinde yeni taşındıkları evin eski kiracısıyla yaşadıkları sorunlar devam ederken Rana evde saldırıya uğrar. Evde bir taraf yaşadığı travmayı sessizce atlatmaya çalışırken diğer taraf intikam almak için yollar aramaya başlar.

Asghar Farhadi’nin koşarcasına ileri taşıdığı İran sinemasının son yıllardaki en başarılı...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  11.09.2018

In Bruges

Bittikten sonra Bruges’e bilet fiyatları hakkında araştırmalar yaptıran film, başta müzikleri olmak üzere listenin en hüzünlü ve etkileyicilerinden. 

Ray ve Ken iki kiralık katil olarak kendilerini Bruges’de bulurlar. Ray, geldiği andan beri her şeyden nefret etmektedir. Memnuniyetsiz şekilde kendisini bekleyen sürprizlerin kapılarını kurcalarken geldiği nokta şaşırtıcı olduğu kadar göz dolduracaktır.

Placeholder
  11.09.2018

Le scaphandre et le papillon

Ünlü magazin dergisi Elle’de baş editör olan Jean-Dominique Bauby, üç haftalık komadan çıkmıştır. Bauby artık fiziksel hiçbir ihtiyacını gideremiyorken beyninde bir sorun yoktur. Bu andan itibaren Bauby’nin iç sesiyle devam ederiz. İletişime geçebildiği tek yöntem sol gözünü olan Bauby, hayatına bu şekilde devam etmeye alışması yetmezmiş gibi bir de üzerine hayat hikayesini anlatan kitap yazacaktır.

Placeholder
  11.09.2018

Gett

Evlenme ve boşanmalara sadece hahamların müsaade ettiği Israil’de medeni evlilik ya da medeni boşanma kurumları bulunmuyor. Viviane Amsalem tam 3 yıldır boşanmak istediğini dile getiren başvurular yapmaktadır. Ancak İsrail’deki diğer sıkıntılı durum ise boşanmak için kocanın rızasının gerekmesi.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Ronit Elkabetz ve Shlomi Elkabetz’in yaptığı tek mekanda geçen film, özgürlük uğruna tekrarlanan kamçı gibi.

Placeholder
  11.09.2018

The Killing of a Sacred Deer

Yunan yeni dalga sinemasının göz nuru Yórgos Lánthimos beklenen filminin açılışını Cannes Film Festivali’nde yaptı. Filmin bekleneni tümüyle karşılayacağı o an itibariyle belli oldu. Tanınmış bir cerrah olan Dr. Steven Murphy, eşi ve iki çocuklarıyla örnek yaşamlarına devam ederken Martin’in hayatlarına dahil olması bütün dengeleri bir daha eskiye dönülmeyecek şekilde alt üst edecektir.

Lanthimos’un rahatsız ediciliğine ‘modern mitoloji’ eklenince tadından yenmez bir iş çıkıyor...

Tüm İçeriği Göster

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar