× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

En çok lif hangi besinde

Lif tüketimi kişinin sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlar. Vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayacak en çok lif içeren besinleri biliyor musunuz? Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen, diyet yapan ve kronik bir hastalığı bulunan kişiler için lif tüketimi önemli bir gerekliliktir. Kişi hasta olsun ya da olmasın, lif tüketimi herkes için önemli bir beslenme şartıdır. Yazımızda, lif tüketiminin önemi ve en çok lif içeren besinleri anlatmaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Lif yönünden en zengin besinler;

Şimdi içeriğinde en fazla lif olan besinleri sıralayacağız. Listedeki besinleri özellikle diyetinize rahatlıkla dahil edebileceğiniz, hesaplı denebilecek ve rahat tedarik edilebilecek şekilde sıraladık. Zor tedarik edilebilecek belki de hiç görmediğiniz besinleri listelemeye gerek duymadık.

Elma:

Elma, değişik kronik hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahip ciddi miktarda lif içeren bir besindir. Zengin lif içeriği nedeniyle barındırdığı şekerin kana daha yavaş bir şekilde karışmasını sağlamaktadır. Hatta şeker hastalarında bile önemli zararlar vermemesi ile öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra eser element hususunda zengin bir meyve olan elma, diyetlerde küçük miktarda tüketilebilecek ürünlerden biridir. Orta boyuttaki bir elma ortalama 3 gram kadar lif barındırmaktadır.

Taze fasulye:

100 gram taze fasulyede yaklaşık 4 gram lif bulunur. Değişik kanser türlerine karşı önleyici özelliği bulunan taze fasulyenin özellikleri bu kadarla kalmamaktadır. Çok ciddi antioksidan kaynağı ve mevsiminde tüketildiği zaman zengin vitaminleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Fasulyenin mevsimi değilse ve de buna alternatif bir besin arıyorsanız bunun için en uygun besin mercimektir. Önemli bir protein kaynağı da olan mercimek mükemmel bir besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır.

Avokado:

Düşük protein ve yüksek yağ barındıran diyetlerdeki en önemli elemanların başında avokado gelmektedir. Avokado, profesyonel spor yapanların ihtiyaç duyduğu magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Avokadodaki yüksek yağ, sağlıklı yağ asitlerinden kaynaklandığından insan sağlığı açısından hiçbir zarar teşkil etmemektedir. Meyvenin 100 gramında 7 gram lif bulunmaktadır.

Yulaf:

Çok önemli bir besleyiciliğe sahip olan yulaf, içeriğinde beta glukan denen bir madde barındırmaktadır. Beta glukan, bağışıklık sistemin güçlendirilmesinde etkili olduğu gibi kan şekerinin düşürülmesinde de etki göstermektedir. Yulafın 100 gramında ortalama 11 gram kadar lif bulunmaktadır.

Kabak çekirdeği:

Yağ ve mineral bakımından çok zengin bir besin olan kabak çekirdeği, 100 gram tüketildiğinde çinko ve magnezyum ihtiyacının yaklaşık %70’ini karşılamaktadır. İçerdiği vitamin değerleri nedeniyle kabak çekirdeği erkekler için tam bir testosteron arttırıcıdır.

100 gram kabak çekirdeğinde yaklaşık 18 gram lif bulunur. Bu oranlar nedeniyle kabak çekirdeği belki de lif yönünden en zengin besinlerinizden biri olabilir.

Bir de liste dışı olarak;

Mısır kepeği:

Günlük yaşantımızda çok fazla tüketilmese bile 100 gramında 80 gram lif barındırması nedeniyle mısır kepeği lif yönünden en zengin besindir demekten başka bir ifade bulamıyoruz. Aslında listenin en tepesinde mısır kepeği yer alır.

Farklı pek çok besine ilave edilerek kullanılabilecek olan mısır kepeğini kendi ekmeğinizi yaparken de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yağlı besin maddelerini mısır kepeği ile karıştırıp daha zengin bir içeriğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar