× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Eğitim Sistemi Önerisi

Eğitim Sistemi Önerisi

YKS Nasıl Kaldırılır

Merhaba, herkesin hem fikir olduğu bir konu var ki o da eğitim sisteminin yetersiz olması. Maalesef eğitim sisteminde hızla hayata geçirilen değişiklikler de daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. 

Elbette eğitimciler nasıl daha iyi bir eğitim sistemi kurulabilir üzerine düşünüyordur ve bunu yetkili kişilerle paylaşıyordur. Ancak ben de kendi fikrimi söylemek ve belki de farklı kapılar açmak istiyorum.

Öncelikle ben öğrencinin ve öğretmenin başarılarının objektif bir şekilde ölçülebilir olmasından yanayım. Günümüzde dikkat ettiğimizde tüm hizmetlerin müşteriler tarafından puanlandığını, derecelendirildiğini görüyoruz. Bu durumda hizmet verenin daha kaliteli hizmet vermesi için teşvik olmaktadır.

Değişime insanların direnç gösterdikleri de bilinen bir gerçek ancak özellikle değişimin çok hızlı gerçekleştiği günümüzde değişim kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak göze çarpıyor. Dolayısı ile değişime karşı kararlı olmak ve gerekli duyulan adımların atılması şart oluyor.

Öğrencileri de öğretmenleri de devletin ölçmesi taraftarıyım, hem yönetici hem de öğrenciler objektif olma konusunda yanılgıya düşebilir, subjektif değerlendirmeler yapabilirler.

Dolayısı ile özellikle lise dönemi öğrencileri için konuşursak;

Öneri

Tüm branş sınavlarının devlet tarafından yapılması gerekir diye düşünüyorum. Yani öğrencilerin hem 1. dönem hem de 2. dönem temel ve diğer tüm derslerinin sınavlarını devlet yapmalı. Bu sınavlar yapılırken elbette öğretmenler kendi sınıflarına değil farklı sınıflara girerek görev yapmalılar. Devlet için masraflı olarak düşünülebilecek olan bu işlemleri masrafı göz önüne alarak değil geleceğimizi göz önüne alarak dikkate almalıyız.

Öğrencilerin böyle bir sistemde çok fazla strese gireceği endişesini de bir kenara bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Keza öğrenciler daha önce oldukları sınavları yine daha önce oldukları gibi olacak ve hatta kendi sınıflarında olacaklar. Hatta bir ya da iki sınavla değerlendirme adaletsizliği yerine gerçekten branş sınavları ile değerlendirilecekler.

Avantajları

Bu sistemin 2 büyük avantajı olacaktır. 

1. avantajı öğrencilerin tüm branşlaradaki gerçek başarıları ortaya çıkacaktır.

2. avantajı öğretmenlerin gerçek performansları ortaya çıkacaktır. Sınavı öğretmen değil devlet yaptığından öğretmen başarı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Dolayısı ile öğretmen de daha başarılı olmak adına daha iyi bir eğitim vermek için ekstra bir çaba sarf edecektir.

Sonuç

Bu sınavlar sonunda ortaya çıkan notların güvenilir notlar olduğu düşünürsek, öğrencinin diploma notu da çok daha doğru bir not olarak karşımıza çıkmaktadır. Madem artık elimizde öğrencinin 4 yıl sonundaki objektif diplomo notu var, öğrenci bu diploma notu ile üniversite tercihi yapabilir. 4 yıl, hatta 12 yıl çalıştıktan sonra 1 ya da 2 sınavla yerleşmek yerine 4 yıllık çalışmaların sonucunda ortaya çıkan değerlendirme ile yerleştirilmesi daha adaletli olur diye düşünüyorum.

Tavsiye

Eğer bu veya benzeri objektif bir değerlendirmeye tabi olan bir sistem geliştirilirse öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin daha başarılı olacağına inanıyorum. Elbette böyle bir sistem hızlıca devreye alınamaz, bir süreçtir. Ancak uzman eğitimcilerin bir araya gelerek bize en uygun eğitim sistemi bir an önce ortaya çıkarması gerekmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, eğitimin her yerde eşit şartlarda yapılması gerekir. Ben şahsen herşeyden önce tüm yatırımların eğitime yapılması düşüncesindeyim.Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar