× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Dünyanın En Zehirli Canlıları

  7.10.2018

Büyük Patron

Büyük Patron, isminden anlaşılacağı gibi oldukça büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Bu yılan türü zehirleri bütün yılanlar içinde en etkili olanlardan biridir. Salgıladığı zehir kas zayıflamasına ve felce sebep olan güçlü presinaptik nörotoksin içerir. Zehrin içeriğinde ayrıca pıhtılaşmayı engelleyerek kan kaybına sebep olan prokoagülan ve kas hücrelerinde yıkıma sebep olan miyotoksin bulunur. Kobra Yılanı’ndan 100 kat, Kara Mamba’dan ise tam 50 kat daha faza etkili bir zehre sahip olan...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  7.10.2018

Taş Balığı

İsmini görünümünden alan Taş balığı bilinen en zehirli balık türüdür. Tropik sularda, zeminde kolayca kamufle olarak saklanabilmektedir. Daha çok Hint ve Pasifik Okyanuslarında yaşamaktadır. Zehrini sırt yüzgecindeki dikenlerinde taşımaktadır. Yanlışlıkla bir Taş Balığı’na basmanız durumunda büyük bir acı, yanma, şok ve titreme belirtileri ile karşılaşırsınız. Tedavi uygulanmaması durumunda ölüm kaçınılmazdır.


Placeholder
  7.10.2018

Ölüm Avcısı 

Halk arasında sarıakrep diye bilinir. Aslında çoğu akrep türü zararsız olmakla birlikte bazı türleri de vardır ki işte onlar gerçekten çok tehlikelidir. Bu sarı renkli akrepler dünyanın en tehlikeli canlıları arasında yer alır. Bir insanı soktuklarında komaya girmesine ve felç olmasına neden olurlar. Eğer gerekli tedavi gerçekleşmezse vaka ölümle sonuçlanır. Orta doğuda yaşamaktadır ve ülkemizde genellikle Kara Akrepler ile birlikte Adıyaman ve Urfa civarlarında görülmektedir.


Placeholder
  7.10.2018

Huni Ağ Örümceği

Dünya’nın en zehirli örümceği olan Huni Ağ Örümceği, toprağın 20 cm derinliğinde tünel yapılı yuvasın da yaşar. Bu yüzden Sydney halkı tarafından Huni Ağ Örümceği olarak da adlandırılır. Yarattığı en büyük tehlike çok cesur bir hayvan olup hemen saldırabilme özelliğine sahip olmasıdır. 2 metreye kadar sıçrayabilmesi saldırılarını daha etkili hale getirmektedir. 2-3 cm kadar büyüyebilen bu yaratıklar 1 mg zehri ile 10.000 fareyi öldürebilir.


Placeholder
  7.10.2018

Kara Mamba

Kara Mamba son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türüdür. Anavatanı Afrika’dır ve dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin Kara Mamba’ların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır ve 4-5 metreye kadar uzayabilmektedirler. Kara Mamba’lar isimlerini ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. Bu yılan türünün karada yaşayan en hızlı yılan olduğu bilinmektedir. Öyle ki saatte 20 km civarı bir hıza ulaşabilmektedirler. Kara Mamba’nın tek bir ısırığı 100 civarı insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içermektedir...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  7.10.2018

Kral Kobra

Tam bir zehir makinesi olan Kral Kobra, 9 kg ağırlığa ve 6-7 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Genellikle yılanlarla ve küçük memelilerle beslenen Kral Kobralar Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir coğrafyada yaşamaktadır.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar