× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Dünyanın En Çok Turist Çeken Yapıları

Dünyanın En Çok Turist Çeken Yapıları

Her yıl yayınlanan turizm araştırmalarına göre dünyanın en çok turist çeken yapısı listesi aşağı yukarı hep aynı olmaktadır. Özellikle belli başlı önemli yapılar her yıl turist sayılarında ciddi artış yaşamaktadır. Siz de dünyanın en çok turist çeken yapılarını merak ediyorsanız, işte size özel hazırladığımız liste…

1. Grand Central Terminali


Grand Central Terminali, New York şehrinin Manhattan adasındaki Midtown Manhattan bölgesinde yer alan gar binasıdır. Kapısından içeri girdiğinizde tüm heybeti ile sizi karşılar ve girişte bulunan balkon tipi noktasından tüm terminale hayranlıkla bakmak da size kalır.

2. Çin Seddi


Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan, dünyanın en çok turist çeken en uzun savunma duvarıdır. Ziyaret eden tüm turistleri kendine hayran bırakan bu yapı, Çin için çok önemli turist kaynağıdır.

3. Eyfel Kulesi


Fransa’nın başkenti Paris için ilk akla gelen sembolik yapıdır. Dünyanın en yüksek anıtı tam bir demir kuledir. Yapımına başlandığında Fransızların direnişi ile karşılaşan yapı, şu anda en önemli turist kaynağıdır.

4. Colosseum


İtalya’nın başkenti Roma’nın en sembolik yapısıdır. Dünyanın yedi harikası listesinde yer alan yapı, depremlerden zarar görmüş olsa da yine de her haliyle çok etkileyici bir tarihi eser. Roma İmparatorluğu’nun ölüm arenası olarak adlandırılan yapı, İtalya için önemli bir turist merkezidir.

5. Ayasofya Müzesi


İstanbul’un en görkemli ve en merak edilen yapılarından biridir. Adeta turist çekim alanı Sultanahmet bölgesinde yer almasıyla zaten çok ziyaretçiye hizmet eder. Ayasofya’yı bu kadar görkemli yapan iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisidir. Sadece iç mimarisi ile bile dünyanın harikalarından biri olarak anılmaktadır.

6. Stonehenge


İngiltere’de bulunan Stonehenge dik bir şekilde duran ve yukarıdan bakıldığı zaman bir daire oluşturan taş topluluğudur. Bu yapı astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. Stonehenge eski İngilizce’de “asılı taşlar” anlamına gelir. Görenleri gerçekten büyüleyen ve farklı dünyalara götüren yapı, dünyada en çok turist çeken yapıların arasındadır.

7. Sidney Opera Evi


Unesco dünya kültür mirasına alınan Sidney Opera Evi, Avustralya’nın başkenti Sidney’in en çok turist çeken yapısı. Tamamlanması 10 yıl süren bina, inanılmaz bir maliyetle açılabilmiş. Deniz ortasındaki özgür duruşu gerçekten muhteşem.

8. Sagrada Familia


İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona’da bulunan Gaudi‘nin ellerinden çıkan şaheser Sagrada Familia kilisesi , yapım aşaması uzun yıllar süren ve çok sayıda mimarın el değdiği çok özel bir yapıdır. Barselona’nın en eski ama en görkemli tarihi eseridir. Ne zaman tamamlanacağı ise tam bir muamma, yine de dünyada en çok turist çeken yapıların arasında…

9. Big Ben


İngiltere’nin başkenti Londra’nın adeta simgesi olan saat kulesi gerçekten görülmeye değer. Big Ben, Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. olarak dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır.

10. Taj Mahal


Taj Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde inşa edilmiş bir anıt mezar. İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Dünyanın dört bir yanından turist çeken yapı, bembeyaz görkemli duruşu ile dikkat çekmektedir.

11. TCL Chinese TheatreTCL Çin Tiyatrosu, Los Angeles şehrinde beki şehirden daha ünlü bir hale gelmiştir. Hem dışardan görünüşü hem de iç mimarisi eşsiz motiflere sahip. Dünyanın en çok turist çeken yapılarının arasında…

12. Louvre Müzesi


Fransa Paris denildiğinde ilk akla gelen önemli yapılardan biri de Louvre Müzesi’dir. Şehre gelen tüm turistlerin kesinlikle metrelerce kapısında beklediği, içinde dünyaca ünlü şaheserlerin bulunduğu çok özel bir müzedir.

Dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması dışında Paris’in de en büyük eski saraylarından biridir.

13. Notre Dame Katedrali


Paris gerçekten dünyanın en çok turist çeken yapılarına sahip bir şehirdir. Seine Nehri kıyısında bulunan katedral, görkemli bir tarihi eserdir. Turist açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna da ev sahipliği yapar.

14. KapalıçarşıKapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Karmaşası, esnafı ve içindeki gizemli havasıyla dünyada turist çeken önemli yapılardan biridir.

15. Pisa Kulesi


Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyinde yer alan Pisa şehrindedir. Aslında şehir katedralinin çan kulesi olarak ana yapıdan ayrı olarak yapılmış. Dünyada yerçekimine karşı gelerek, hafif eğik şekliyle herkesi kendine merakla baktıran Pisa Kulesi, dünyada en çok turist çeken yapılardan biridir.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar