× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Biyografi Belgeselleri

Placeholder
  7.09.2018

Evil Genius: Bank Heist The True Story of America’s Most Diabolical (2018)

Netflix yapımı 4 bölümlük belgesel dizi inanılmaz bir banka soygununa odaklanıyor. 2003 yılında banka soymaya çalışan pizza kuryesi Brian Wells’in boynuna kelepçelenen bombanın patlamasıyla gerçekleşen dehşet verici ölümünü ve sonrasında yaşanan akıl almaz olayları gerçek ses ve görüntü kayıtları eşliğinde izliyoruz. Evil Genius yıllar süren bir çalışmanın ürünü.

Placeholder
  7.09.2018

Wild Wild Country (2018)

6 bölümlük Netflix Orijinali belgesel dizi, onlarca dile çevrilen kitaplarıyla dünyanın en ünlü gurusu Osho ve tarikatının iç yüzünü ortaya çıkarıyor. ABD’nin Oregon eyaletinde bir kasabada arazi alan tarikatın politikacılar ve yerel halkla yaşadığı sorunlar ve ortaya çıkan skandallara şahit olmak nefes kesiyor.

Placeholder
  7.09.2018

Cobain: Montage of Heck (2015)

2015 yapımı belgeselin özelliği son derece detaylı olması. Kurt Cobain’in ailesi, yönetmen Brett Morgen’e büyük katkı sağlamış. Daha önce yayınlanmamış pek çok fotoğraf ve videoyu Morgen ile paylaşmışlar. Hatta Courtney Love içinde Kurt Cobain’e ait eşyaların olduğu bir deponun anahtarını yönetmene teslim etmiş. Sonuçta da müzik tarihinin efsanevi isimlerinden Kurt Cobain’e dair en samimi belgesel ortaya çıkmış.

Placeholder
  7.09.2018

Citizenfour (2014)

Üst düzey CIA analisti Edward Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, vatandaşların özel hayatlarını yasadışı yollarla izlediğini kanıtlayan belgeleri ortaya çıkararak tarihin en büyük skandallarından birinin fitilini ateşlemişti. Snowden, belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald ile “Citizenfour” takma adını kullanarak iletişime geçmiş, Hong Kong’da buluşup, skandala ait gizli belgeleri kameralar kayıttayken gazetecilere teslim etmişti. Tarihin en ses getiren olaylarından birinin...

Tüm İçeriği Göster
Placeholder
  7.09.2018

Amy (2015)

2011 yılında ölen Amy Winehouse’un kazandığı şöhretin karşılığında neleri kaybettiğini gözler önüne seren bir yapım Amy. Genç yıldızın alkol, uyuşturucu ve blumiya hastalığı ile mücadelesinin anlatıldığı belgesel, 2016 yılında BAFTA ve Oscar ödüllerini kucakladı. Amy’nin yönetmen koltuğunda ise Senna’dan hatırlayacağımız Asif Kapadia oturuyor.

Placeholder
  7.09.2018

Man on Wire (2008)

Phillipe Petit çağımızın en büyük cambazı. 1974 yılında New York’ta İkiz Kuleler arasında çelik halatta yürüyerek çılgınlığın zirvesine bayrak diken Petit’in öyküsü, yönetmen James Marsh tarafından anlatıldı. Adını olay sırasında polis telsizinden geçen “Man on wire” anonsundan alan belgesel 2009 yılında En İyi Belgesel Film Oscar’ı aldı.

Placeholder
  7.09.2018

O.J.: Made in America (2016)

5 bölümlük bu belgesel dizi Amerikan tarihinin en medyatik davasını inceliyor. Amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson, eski karısını ve karısının sevgilisini öldürdükten ve canlı yayında polisten kaçtıktan sonra nasıl beraat edebildi? O.J. Simpson’un lise yıllarından davanın sonuçlanmasına kadar olan geniş bir zaman dilimini ele alan belgeselin 2017 yılında En İyi Belgesel Film Oscar’ı aldığını da ekleyelim.

Placeholder
  7.09.2018

Senna (2010)

Brezilyalı F1 pilotu Ayrton Senna, 80’li yıllarda 3 yıl üst üste şampiyon olarak büyük bir şöhretin sahibi olmuştu. Yakaladığı başarıya rağmen mütevazı bir hayat süren yıldız, 34 yaşında geçirdiği kazada hayatını kaybetti ama adı efsanevi pilotlar arasında yer aldı. Yönetmenliğini Asif Kapadia’nın yaptığı Senna, bir spor belgeselinin çok ötesinde; sadece F1 meraklılarının değil herkesin zevkle izleyeceği bir belgesel.


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar