× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Besinler

Bağışıklık Sisteminiz İçin En İyi 10 Yiyecek

Bol C vitamini içeren gıdalar, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Buna ek olarak C vitamini vücutta antioksidan işlevi yüklenir, yani hücrelerinizi serbest radikallerin yol açabileceği zarardan korur. C vitamini tüketmek sindirim sisteminin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için kritik bir işlev daha yerine getirir: demir emilimini arttırmak. Bütün bunlardan dolayı, aşağıdaki listede bol miktardar C vitamini içeren besinler görmek, sanırız sizi şaşırtmayacaktır.

1. Jalapeno Biberi


Jalapeno biberler tatlarını kapsaisin adı verilen bir bileşikten alırlar. Bu bileşik adeta beslenme dünyasının yıldızıdır; anti-enflamaturar işlevi görürler, eklem yangılarını hafifletirler. Metabolizmanızı hızlandırdığını düşündürten kimi araştırmalar da vardır.

Limon, bioflavonoid denen ve kansere neden olan serbest radikalleri yıkıma uğratan bileşikler açısından zengindir. Buna ek olarak C vitamini bakımından zengindir; tek bir limon günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilir. Dolayısıyla yemeklerinize limon suyu eklemek soğuk algınlığı ve başka enfeksiyonlara karşı kendinizi korumak için akıllıca ve kolay bir stratejidir.

2. Limon

Limon, bioflavonoid denen ve kansere neden olan serbest radikalleri yıkıma uğratan bileşikler açısından zengindir. Buna ek olarak C vitamini bakımından zengindir; tek bir limon günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilir. Dolayısıyla yemeklerinize limon suyu eklemek soğuk algınlığı ve başka enfeksiyonlara karşı kendinizi korumak için akıllıca ve kolay bir stratejidir.

3. Elma


2015 tarihli bir araştırma, günde bir elma tüketen insanların, tüketmeyenlere göre daha az ilaç kullanmaya ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. Benzer biçimde, Britanya’da yapılan bir araştırma da düzenli elma tüketenlerde astım semptomlarına daha az rastlandığını gösteriyor (zira elmada bulunan kellin adlı flavonoid, nefes yolunu açıyor). Elma fiber açısından da zengin; dolayısıyla enfeksiyon kaynaklı enflamasyonları azaltıcı bir etkisi de söz konusu. Üstelik doygunluk hissi vermek açısından da eşsiz bir yiyecek.

4. Tavuk Çorbası


Tavuk çorbası soğuk algınlığı semptomlarını gidermekte bire birdir. Bunun nedeni büyük olasıkla tavuk suyunun mukusu yumuşatması ve daha kolay temizlenebilmesini sağlaması. Tabii genel olarak çorba içmek su kaybını dengelemek açısından da avantajlı, bu da çorbayı hasta olduğunuzda öğününüze eklemeniz gereken bir yiyecek yapıyor.

5. Sarımsak


Kötü koktuğuna şüphe yok ama sarmısağın pek çok faydası da var. Sarmısağın keskin kokusu içerdiği kükürt bileşiklerinden gelir. Bilim insanları, bunlardan biri olan allisinin, enfeksiyona yol açan enzimleri engellediğini düşünüyor.

Bazı araştırmalar sarımsağı çiğ halde yutmanın insanı soğuk algınlığından koruduğunu söylüyor. Sarmısağı pişmş halde yemek daha kolay olsa da, kimi insalar bunu küçük miktarlarda hap gibi almayı da başarabiliyorlar.

Araştırmalar ayrıca sarımsak tüketimi ile mide, ince bağırsak ve yemek borusu kanseri riskleri arasında ters ilişki olduğu gösteriyor.

6. Greyfurt


Bir greyfurtun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 60’ını karşılayabilir ve greyfurt yemek demir gibi pek çok hayati maddenin emilimini kolaylaştırır. C vitamini açısından zengin besinler tüketenlerin soğuk algınlıkları diğerlerinden biraz daha kısa sürer; semptomlar da daha hafif olur.

7. Zencefil


Kimi zaman bulantıya karşı kullanılması da önerilen zencefil hem antioksidan hem de antienflematuar niteliklerine sahiptir. Kısa süre önce 60 araştırmayı gözden geçiren bir çalışma, zencefilin obezite, kalp hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklara iyi gelebileceğini buldu. Zencefilde, bunlara ek olarak bağışıklık sistemini destekleyen beta karoten ve kaspisisin gibi bileşikler de var.

8. Adaçayı

9. Papatya Çayı


Yüzlerce yıldır tüketilen papatya çayının mide bulantılarına iyi geldiğini düşündüren araştırmalar var. Papatya çiçeğinin içerdiği flavonoidler enflamasyonu ve ağrıyı azaltıyor.

10. Rezene


Soğuk algınlığı durumunda rezene size iyi gelebilir. Meyankökü tatlı bu bitkinin içinde bronşlardaki mukusu yumuşatacak ve boğaz ağrısını hafifletecek bileşikler bulunuyor.

Rezene, buna ek olarak vücuttaki su dengesini düzenlemek açısından kritik bir element olan potasyum bakımından da zengin.Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar