× Bu sayfa ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Aamir Khan

Aamir Khan

Hint sinema tarihinin en etkileyici ve popüler aktörü olan Aamir Khan, dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Filmfare Ödülü sahibi. Bununla birlikte Hindistan Hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri ve 2010 yılında Padma Bhushan olarak onurlandırılan sinemacı 2011 ve 2014 yılında olmak üzere 2 kez UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçildi.

Aamir Khan Filmleri çok farklı dillerde izleyicisi ile buluşurken, Aaamir Khan Kimdir? sorusuna detaylı bir liste ile cevap verelim dedik.

1. 14 Mart 1965 yılında, Hindistan’ın Maharashtra eyaletinin başkenti Mumbai’da Aamir isimli bir çocuk doğarBaşta amcası olmak üzere ailesinde sinemacıların olduğu Aamir’in hayatı da bu yola sapmaya meyilli başlamış gibi görünüyor.

2. Çocuk yaşta iki rol


Aamir’in sekiz yaşında oldukça zor bir şarkı seslendirerek sinema hayatını başlatan ilk yapım Nasir Hussain’in müzikal filmi Yaadon Ki Baaraat oluyor. Diğeri ise bir sonraki yıl yapımcılığını babasının yaptığı Mahendra Sandhu’sun gençliğini canlandırdığı Madhosh filmiydi. Bu yapımlar Aamir’in ilk sinema deneyimleri olsa da hayatının en zor dönemleri arasında yer alıyor. Çünkü babasının çektiği filmler yeterli başarıya ulaşamıyor ve ‘günde en az 30 kez kredi ödemeleri için arandıkları’ günler oluyordu.

3. On altı yaşında okul arkadaşı Aditya Bhattacharya’nın yönetmenliğini yaptığı Paranoia adlı 40 dakikalık sessiz filmde yer aldı

Bu filmin çekimleri çok gizli şekilde sürdürüldü. Çünkü Aamir’in ailesi film sektörüne girmesine karşı çıkıyor, doktorluk ya da mühendislik gibi istikrarlı bir mesleği olmasını istiyorlardı. Ancak her şey için artık çok geçti. Bu film tecrübesi onu sinema kariyerinde devam etmesi için yüreklendirmeye yetip artmıştı.

4. Ailesinin bütün itirazlarına rağmen yüksek okula devam etmedi


Bunun yerine amcası Nasir Hussain’in iki Hint filmi Manzil Manzil (1984) ve Zabardast (1985) filmlerinde yardımcı yönetmenlik yaptı.

5. Amcası Hussain’in asistanlığını yaparken bir yandan öğrencilerin belgesel filmlerinde rol aldı

Bu küçük roller sayesinde yönetmen Ketan Mehta’nın dikkatini çekti ve 1984 yapımı Holi için teklif aldı. Bir hayli kalabalık ve genç oyuncu kadrosundan oluşan film Hindistan’da okullarda üst sınıfların yeni gelenlere eziyetleriyle başa çıkma yollarını konu alıyordu. Film, New York Times’da ‘amatör oyuncular tarafından terbiye çerçevesinde ve verimli bir şekilde oynanan bir melodram’ olarak yazılacaktı. Diğer yandan CNN-IBN tarafından başarısız bir yapım olarak tanımlanıyordu.

6. Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametin Kıyameti) filmi Khan’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü dahil yedi FilmFare Ödülü kazandırdı

Bollywood Hungama portalinde “çığır açan ve trend yaratan” olarak tanımlanan film, Hint Sinemasında kült film statüsü elde etti.

7. Khan artık iyiden iyiye sinemanın içindedir

Birçok filmde boy gösteren Aamir Khan o zamanlardaki en büyük başarısını Indra Kumar’ın yönettiği romantik dram filmi Dil (Kalp) ile elde etti. Film yılın en çok gişe yapan filmi oldu.

8. Khan yılda bir veya iki filmde rol almaya devam ederek kabul görmüş Hint sinema aktörleri arasında sıra dışı bir karakter oldu9. 1996 yılında gösterime giren Raja Hindustani gişe rekorları kırıp yedi dalda aday gösterildi

İlk kez Filmfare En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran film 1990’ların Hint filmleri arasında en yüksek gişeye sahip. Khan’ın kariyeri bu başarı sonrasında duraklama dönemine girdi. Film çekmeye devam etse de bu kadar başarıya ulaşamadı.

10. ‘Her Çocuk Özeldir’


Taare Zameen Par, Aamir Khan’ın hem yapımcısı hem yönetmeni hem de oyuncusu olarak yer aldığı geri dönüşünün başlangıç noktasıydı. Bu sıcak hikaye Bollywood’un Oscar’ı sayılan Filmfare ödüllerinde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ödülü aldı.

11. Efsane değişim


Khan sonrasında 3 Idiots, Ghajini ve Peekay gibi ses getiren başarılı yapımlarda yer almaya devam etti. Ancak bir çıkış noktası vardı ki şaşkınlık yaratıyordu. Aamir Khan, Dangal filmi için önce 35 kilo alıp tartıda 97’yi gördü (bu sırada vücudundaki yağ oranı %38’di.), hemen ardından aldığı bütün kiloları vererek fotoğrafın sağ kısmında gördüğünüz fit skalasındaki en üst sıraya yerleşti. Bu sıradaki yağ oranı ise %9.67’di. Güreşçi bir baba ve iki kızının hikayesini anlatan film, Hint sinemasının tüm zamanlar gişe sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

12. Yapılan mükemmel dublaja dayanabilirseniz Khan’ın Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katıldığı bölümü izleyebilirsiniz

13. Çocuklar cinsel istismara karşı kendilerini nasıl korumalarını öğreten Aamir Khan

14. Dünyadaki hayran kitlesini her geçen gün biraz daha artıran Amir Khan, Time Dergisinin ‘En Etkili 100 İnsan’ listesinde yer alıyor


Benzer Sayfalar

Diğer Sayfalar