Sonuçları görmek için enter tuşuna basın ya da iptal için esc tuşuna basın.

  22.6.2018

SOMON BALIĞI PİŞİRME TEKNİKLERİ VE PÜF NOKTALARI

Somon Balığı Pişirmenin Püf Noktaları

Omega-3 yağ asiti bakımından çok zengin olan bu balık; kılçıksız, etli ve yağlı yapısı ile hem besleyici hem de doyurucudur. Somon balığını pişirirken uyacağınız bir kaç püf nokta ile daha lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tuzu ve baharatı iyi ayarlayın, tüm yemeklere olduğu gibi balığa da lezzetini veren en önemli ayrıntı tuz miktarını iyi ayarlamaktır. Pişirmeden önce balığı tuzlayıp buzdolabında bir süre bekletirseniz yani marine ederseniz tuz tüm ete orantılı olarak dağılır ve piştiğinde farklı tuz oranları ile karşılaşmazsınız.

Yağ miktarına dikkat edin, dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise yağ miktarıdır. Yağsız bir balık kızartacağınız zaman, balığı tuzlayıp unladığınızda ve bol yağ kullandığınızda hiç yağ çekmez. Ancak somon gibi yağlı balıkları unlamadan kızartacaksanız tuz ve baharatını ekledikten sonra yağsız teflon veya seramik tava kullanın.


Mısır unu kullanın, tavada balık pişirirken normal un yerine mısır unu kullanın. Mısır unu omega-3 yağ asidi açısından zengin bir besindir ve normal una göre balığa daha fazla lezzet verir.

Pişirmeden önce marine edin, balığı vaktiniz varsa 30-60 dk yoksa en azından 15-30 dk kadar hazırlamış olduğunuz marine sosu ile terbiye edin. Böylelikle marine sosun farklı tatları ile balığınız daha da lezzetlenir.

Balığı kurutmayın, pişirme süresini uzun tutmak balığın kurumasına, besin değerlerini ve kendine has lezzetini kaybetmesine neden olur. Balıklara lezzet veren yapısında ki yağ oranı ile birlikte sulu kalmasıdır. Balık, et ürünlerine oranla daha hızlı piştiğinden dolayı özellikle mangalda pişirmenin püf noktası ateşin ısısının yüksek olmamasıdır. Ateş ısısı yüksek olursa balığınız kurur ve lezzeti kaybolur.

Pişirme esnasında balığı sürekli çevirmeyin, pişirme sırasında balığı sürekli çevirmek dağılmasına neden olur bunun yerine bir tarafı piştikten sonra diğer tarafını çevirin. Somon balığı pişerken yağını salar, yağını salması demek piştiği anlamına gelir. Ayrıca üstte kalan tarafta kendine özgü olan turuncu rengi kahverengine dönmeye başlar. Bu sayede alt tarafının piştiğini anlayabilirsiniz.

Balık kokusu, balığı pişirirken, ısıya dayanıklı bir kaba defne yaprağı, tarçın, karanfil ve biraz sirke koyarak kaynatabilirsiniz. Bu şekilde balığın kötü kokusundan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Somon Balığı Pişirme Teknikleri

Somon balığı diğer balıkların aksine her türlü farklı pişirme tekniklerine çok uygundur. Yağlı olmasına rağmen tavada, fırında, ızgarada ya da mangalda yapabilirsiniz.

Tavada Pişirme

Öncelikle balığın yapışmaması için tava seçimi çok önemli, bu nedenle bizim size tavsiyemiz teflon veya seramik tava kullanmanız olacak.

Somon yağlı bir yapıya sahip olduğundan dolayı tavada pişirme tekniğinde yağ kullanmayın ya da kullanacaksanız da çok az miktarda yağ yeterli olacaktır.

Tavayı yüksek ateşte birkaç dakika ısıtın daha sonra orta ateşe alarak somonu yerleştirin. Balığın her bir yüzünü 3-4 dk pişirmeniz yeterli olacaktır. Balığın yağını salmaya başlaması pişmeye başladığının bir göstergesidir. Piştiğini ise renginin kahverengine dönmesinden anlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken çok fazla pişirip de balığı kurutmamaktır.

Fırında Pişirme

Somonu fırında hiç yağ kullanmadan pişirebilirsiniz, dilerseniz duruma göre çok az zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Fırında pişirirken balığı, folyo kağıdına sarmanız somonun kurumamasını ve daha sulu olmasını sağlayacaktır. Balığı doğrudan yağlı kağıt serili fırın tepsisine ya da borcama da yerleştirebilirsiniz.Normal bir fırında somon yaklaşık 200 derecede 10 dakikada pişer fakat balığın kuyruk tarafını pişiriyorsanız bu kısım biraz daha ince olduğundan 8 dk kadar kısa bir sürede pişmiş olur.

Yağlı kağıt serili bir tepsiye dizdiğiniz somonun üzerini limon kabukları ve defne yaprağı ile kaplayarak da fırına verebilirsiniz. Tuz ve taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendireceğiniz bu tarif, piştiğinde hoş kokulu, aromalı ve hafif mayhoş tadıyla somona harika bir tat verecektir.

Izgarada veya Mangalda Pişirme

Marine edilsin ya da edilmesin somonu ızgarada pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu oldukça yağlı olan balığın yağlarının mangal kömürüne damlamasını engellemektir.

Mangalın üzerine bir folyo sererek balık yağının ateşe damlamasını önleyerek alev almasını engelleyebilirsiniz. Folyo kullanmak istemiyorsanız kömürlerin köz haline geldiğinden emin olmanız gerekir. Bu iki önlemden birini almazsanız yüksek ateşten dolayı balık kuruyup sertleşecektir.

Balığın her bir tarafını ızgaranın ısısına ve yapacağınız filetonun veya dilimin kalınlığına göre 4-7 dk arası pişirebilirsiniz. Piştiğini kahverengine dönen yüzeyinden anlayabileceğiniz gibi çatal yardımıyla da kontrol edebilirsiniz.


Diğer Sayfalar