Sonuçları görmek için enter tuşuna basın ya da iptal için esc tuşuna basın.

En Etkili 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kendini geliştirmek ve zamanını kaliteli geçirmek isteyenler için okunması gereken kişisel gelişim kitaplarını sizin için seçtik. “İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekalarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.” diyor Descartes. Victor Hugo da “Kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır. ” diyerek okumanın ve kitabın önemini tıpkı Descartes gibi vurguluyor.

İşte size en etkili 10 kişisel gelişim kitabı!

1. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıklarınızın farkında mısınız? Birisi bu soruyu sorana kadar aslında hepimiz alışkanlıklarımızın farkında olmuyoruz. Günlük uğraşlarımızın arasında kaybolup gidiyorlar. Her ne tür alışkanlıklara sahip olursanız olun hayatta sahip olunması gereken çok daha değerli alışkanlıklar bulunmaktadır.


Charles Duhigg tarafından yazılan Alışkanlıkların Gücü kitabı alışkanlıklardan bahsediyor. Kitap okurken çayınızı yudumlamayı istemek bir alışkanlık olabilir ama genel anlamda hayatınıza bir katkısı var mıdır? Düşündürücü bir soru olabilir ama sağlık açısından katkıları vardır. Diğer taraftan kitap okuma alışkanlığına sahip olmak aynı şekilde hayatınıza katkı sağlayan alışkanlıklardan birisidir. Peki siz bunun farkında mısınız?

Alışkanlıkların Gücü kitabını okuduktan sonra çok daha sağlıklı ve hayatınızda işe yarar alışkanlıklar geliştirebilirsiniz. Ona bir şans tanıyın.

2. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Bu kitabı okumalısınız çünkü… Devamını okuduktan sonra sizin getirin.Keith Ferrazzi’nin Asla Yalnız Yeme isimli kitabından elde edebileceğiniz en anlamlı çıkarım insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarınızı düşünmek yerine onlara değer katmalısınız. Hayatınızın çok daha iyi bir noktada olmasını istiyorsanız Asla Yalnız Yeme okumanız gereken önemli kitaplardan birisidir.

3. Bir Tek Şey – Gary Keller, Jay Papasan

Hayatınızı baştan aşağı değerlendirmeye çalışın. Hızlı davranmayın yavaş yavaş gidin. Sağlığınız, iş hayatınız, ilişkileriniz ve diğer tüm alanlarda tek bir şeyi düşünün. Düşündüğünüz bu şey elde etmek istediğiniz hedef olmalıdır. Sağlığınız ile ilgili hedefiniz daha fit bir vücuda sahip olmak olabilir. İş hayatınızda en tepeye tırmanmak istiyor olabilirsiniz. İnsanlarla ilişkileri belirli düzeye getirmek isteyebilirsiniz.


Düşündüğünüz hedefler ne olursa olsun önünüze birçok engel çıkacaktır ve bu engellerin ilk diğerleriyle bağlantılı olacaktır. Buna domino etkisi de denebilir. Yazarlara göre Bir Tek Şey‘in en önemli yanı bu domino etkisini size en iyi şekilde anlatmalarıdır. Onlara göre devireceğiniz tek bir engel veya domino taşı ile önünüze çıkabilecek engellerden kurtulup hedefinize ulaşmanız mümkündür.

4. Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Bu kitap başarı ile ilgilidir. Çizginin Dışındakiler ( Outliers) ise başarıya ulaşan kişilere verilmiş isim olarak görülebilir. Çok çalışmak ile akıllıca çalışmak arasında önemli farklılıklar vardır. Bu önemli farklılıkları anlayabildiğiniz sürece başarılı insanların arasına adınızı yazdırabilirsiniz. Aksi taktirde kural dışı davranıp oyunun dışında kalmış olursunuz.

Başarıya ulaşmak için neler yapabileceğinizi çok daha iyi anlamak için Malcolm Gladwell’in Çizginin Dışındakiler isimli kitabını okumayı düşünebilirsiniz. Gerçekten hedefiniz başarılı olmak mı? O zaman oyunu kuralına göre oynamalısınız.

5. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Tartışmasız bir biçimde listenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşıyan Dale Carnegie eseridir. Bu kitap, kişisel gelişim ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alan bir kitaptır. Eskimeyen eserler arasında yer almaktadır.

Kısaca belirtmem gerekirse bu kitap insanın sahip olduğu duygusal zekayı tanımlamakta ve bu zekayı nasıl kullanabileceğinizi size anlatmaktadır. Kullanım alanınız iş hayatınız olabileceği gibi kendi yaşantınız da olabilir. Önemli olan nitelik duygusal zekanın ne olduğunu anlamak ve onu kullanabilecek beceriye sahip olabilmektir.

6. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı zamansız ve sınır tanımayan prensipleri içeren bir kitaptır.

Zamansız prensipler ve alışkanlıklar sayesinde raydan çıkmış olan fikirlerinizi tekrar rayına oturtabilir ve başarı yolculuğunuza devam edebilirsiniz. İlk yapmanız gereken bunu gerçekleştirmeyi istemek, ikincisi ise kitabı okumaya karar vermektir. Okuyun ve başarıya giden yolda sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışın.

7. İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

Başarıyla bağlantılı iki unsur bulunmaktadır. Birisi sahip olduğunuz zeka, diğeri ise kendinizi kontrol edebilmektir. Roy F. Baumeister ve John Tierney imzalı İrade isimli kitabın verdiği en anlamlı mesaj budur. Her ne kadar zeka ile ilgili net ve kesin çözümler söz konusu olmasa bile kendinizi kontrol edebilmek için belirgin yöntemlerden yararlanabilirsiniz.


İrade, kişisel gelişim fikirlerinin ve yöntemlerinin çoğu zaman unuttuğu kendini kontrol edebime yani irade sahibi olabilme unsurunu derinlemesine ele almakta ve bu konuda size çözümler sunmaktadır. İradenize sahip çıkmaya hazır mısınız? Öyleyse bu kitaba vakit ayırmalısınız.

8. İş Bitirici – David Allen

Düşünün. Evet düşünün. Siz hep düşünün ama asla harekete geçmeyin. Sizce bir şey kazanabilir misiniz? Sadece para olarak algılamayın, başarı anlamında da bir şey kazanabilir misiniz? Bunu da bir düşünün. Ama artık düşünmeye son verin ve harekete geçin. Kafanızdaki fikirleri uygulamaya koymaya başlayın. Hayata geçiremediğiniz fikirleri tozlu raflardan kaldırıp tekrar masaya yatırın ve bunları gerçekleştirmeye çalışın. Zorlanıyor musunuz?


Eğer zorlanıyorsanız İş Bitirici tam size göre bir kitap. Fikirlerinizi zihninizde tutsak etmek yerine hayata geçirmeye başlamanın zamanı geldi! Artık önünüzdeki engelleri kaldırabilmek için çabalamalısınız. David Allen’ın İş Bitirici isimli kitabı size bu konuda yardımcı olabilecektir.

9. Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Maxwell Maltz aslında bir estetik cerrahıdır. İnsanlar ona estetik yaptırmak için başvurmaktadır ama günün birinde karar verir ve hastalarına içlerindeki güzelliğin çok daha önemli olduğunu bu kitapla anlatmaya çalışın. Mutluluk Bir Alışkanlıktır fazla zamanınızı almayacak bir kişisel gelişim kitabıdır.


Korkularınızı yenmek, görüntünüzün iyi olmamasından yakınmak ve kendinize olan güveninizi yükseltmek için başvurabileceğiniz kitaplardan birisi olan Mutluluk Bir Alışkanlıktır ile kişisel gelişiminize önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

10. Vermek ve Almak – Adam Grant

Başarı peşinde koşanların akıllarına gelen ilk şey başarılı olmak için bir şeyleri yenmeye yöneliktir. Bu düşünce sağlıksızdır çünkü aşacağınız engellerin miktarını düşünmeden hareket etmiş olursunuz. Bir hedef uğruna irili ufaklı binlerce engeli aşmanız demek çok uğraşmanız ve akıllıca davranmadığınız anlamına gelebilir. Diğer taraftan bu yaklaşım ne olursa olsun zirveye çıkmalıyım demenin başka bir yoludur. Bu ise yanlış yolda olduğunuzun göstergesidir.


Adam Grant Vermek ve Almak isimli kitabında bunu size çok daha açıklayıcı bir biçimde size anlatmaktadır. Ona bir şans tanıyın ve gerçekten başarıya ulaşmak isteyenlerin başkalarından bir şeyler alarak değil, başkalarına bir şeyler vererek bunu gerçekleştirebileceklerini kendi gözlerinizle görün.

Kişisel gelişim konusunda okuyabileceğiniz yeteri kadar kitaba artık sahipsiniz. Keyifli okumalar…Diğer Sayfalar