Sonuçları görmek için enter tuşuna basın ya da iptal için esc tuşuna basın.

Bu 11 Kitap Daha İyi Alışkanlıklar Edinmenizi Sağlayacak

Bu sabah uyandığınızda ilk ne yaptınız?

Duşa mı atladınız, e-maillerinizi mi kontrol ettiniz yoksa mutfak masasından atıştırmalık bir şeyler mi aldınız? Kurulandıktan önce mi sonra mı dişlerinizi fırçaladınız? İşe giderken hangi yolu kullandınız? Eve gittiğinizde spor ayakkabılarınızı giyip bir koşuya mı çıktınız yoksa kendinize bir içecek koyup televizyonun karşısında yemek mi yediniz?

1892’de ünlü psikolog William James şöyle yazdı, “Tüm hayatımızın, şu ana kadar belirli bir şekli var ama aslında o bir alışkanlıklar karmaşası.”. Ben bu ifadeye kesinlikle bayılıyorum çünkü kesinlikle doğru: her gün yaptığımız seçimlerin çoğu iyice düşünülerek verilmiş kararların ürünü gibi geliyor ama öyle değil. Bunlar alışkanlık.

Ve her bir alışkanlığın kendi başına kısmen küçük anlamı olsa da, zaman içinde, sipariş ettiğimiz yemeklerin, biriktirip biriktirmediğimizin, ne sıklıkla egzersiz yaptığımızın ve düşüncelerimizi, çalışma rutinimizi nasıl ayarladığımızın; sağlığımıza, üretkenliğimize, finansal güvenliğimize ve mutluluğumuza çok büyük etkisi var. Duke Üniversitesi araştırmacısı tarafından 2006’da yayınlanmış bir makalede insanların her gün gerçekleştirdiği hareketlerin yüzde 40’ından fazlasının gerçekten karar değil, alışkanlık olduğu ortaya çıktı.

Alışkanlıklar, sözlük anlamıyla, bir noktada kasten yaptığımız — ve sonra düşünmeyi bırakıp, nerdeyse her gün yapmaya devam ettiğimiz seçimlerdir. Bir noktada, bilinçli olarak ne kadar yiyeceğimize, ofise giderken neye odaklanacağımıza, ne sıklıkla bir şeyler içeceğimize veya ne sıklıkla koşuya çıkacağımıza karar verdik. Ana sonra seçim yapmayı bıraktık davranış ve otomatik hale geldi. Bu, nörolojimizin doğal bir sonucu. Ve bunun nasıl olduğunu anlayarak, bu düzeni seçtiğiniz şekilde tekrar inşa edebilirsiniz.

Bu bizi nasıl daha iyi alışkanlıklar edinebileceği hakkındaki kitaplar listesine getiriyor. Bu kitapların her biri, yapışacak alışkanlıklar edinme zorluğuna geldiğinde güçlü ciltler ama birlikte, nasıl kişisel ve profesyonel olarak başarmanızı sağlayacak alışkanlıklar yaratılacağı ve sürdürülebileceği hakkında geniş bir kaynak koleksiyonu oluşturuyor.

Hadi başlayalım, olur mu?

1.Alışkanlığın Gücü | Charles Duhigg

Alışkanlıklar hakkında şaşırtıcı şey şu, bir kere kazanıldığında, hiç fark ettirmeden günlük aktivitelerimizin içine giriyorlar. Örneğin, arabayı garajdan sokağa güvenli ve yumuşak bir şekilde çıkarırken kaç tane eşzamanlı hareket yaptığınızı düşünmüyorsunuz. Sadece yapıyorsunuz. Bu bir alışkanlık. Ne yazık ki, sigara içmek de öyle. Alışkanlığın Gücü size hem hayatta hem işte daha yararlı olacak alışkanlıklar kazanırken temkinli olmayı öğretiyor.

2. Drive | Daniel Pink

Bu kitap size öz motivasyon alışkanlığı geliştirmek için gereken her ekipmanı verecek. Başka bir deyişle, bu kitap size öğrenebileceğiniz en güçlü liderlik dersini öğretecek. Yazar Daniel Pink bizi işte neyin motive ettiği hakkındaki en büyük efsanelerin çoğunu çürütüyor, dış ve iç motivasyonun karakteristiklerini yıkıyor ve üretkenliğe ters olsa da çok fazla şirketin nasıl dış motivasyonlara bel bağladığını ele alıyor. Pink, bunun yerine esas motivasyonları kullanarak kendimizi ve başkalarını nasıl en iyi motive edebileceğimizi açıklıyor. Sonuç? Kararlı bir şekilde kendinizi motive etme alışkanlığını geliştirmezseniz başarılı bir hayat süremezsiniz ve Sürün, bunu çözmek için temel taşı bir kitap.

3. Zihniyet | Carol Dweck

Bu kitap “dar” bir zihniyeti olan insanlarla “açık” bir zihniyeti olan insan arasındaki farkları tartışıyor. Başa çıkmaya ve kendimizi geliştirmeye istekliliğimiz kadar, zihniyetimiz de zor zamanlar ve düşüşlerle başa çıkma yolumuzu belirler. Bu kitap, zihniyetimizi değiştirerek nasıl hedeflerimize ulaşabileceğimizi ve sonrasında uzun vadede psikolojik değişimi yetiştirmemize yardımcı olacak başarı alışkanlıklarını nasıl geliştirebileceğimizi gösteriyor. Üstüne bilimsel araştırmayla desteklenmiş olmasıyla pekişen oldukça güçlü bir kitap.

4. Tek Bir Şey | Gary Keller, Jay Papasan

Yakın zamanda bu kitabın yazarlarından biriyle röportaj yapma şansı buldum ve o bana birçok insanın yeni yıl hedeflerini gerçekleştirememesinin en büyük nedenlerinden birinin, zaten başlarken gereğinden fazla hedef konması olduğunu söyledi. Sürdürülebilir başarının anahtarı aslında basit: sadece bir şeye odaklanın ve onu hedeflerinize ulaşacağınız kadar uzun devam ettirin. Bu kadar. Başarı sıralıdır, eş zamanlı değil. Bu kitap, o sürecin mekaniklerini yıkıyor.

5. Meditasyonlar | Marcus Aurelius

Bu kitap 1800’ü aşkın yıl önce yazılmış. Ve bilin bakalım ne var. İkinci yüzyılda yazılmış güçlü prensipler, bugün hala uygulanabilir kalmış. Sadece bu alıntıyı okuyun ve ne demek istediğimi anlayacaksınız:

“Eğer önemli olmayan şeylere odaklanırsak, saf, kolay aldanan ve değişken olursak nasıl adaletin gerektirdiğini yapabiliriz?”

Bizim araba kullanırken mesajlaşma alışkanlıklarımızdan bahsediyor olmalı, değil mi? Stoacılar harika disiplinli bir şekilde mükemmellik arayışlarıyla bilinir, özellikle de duygusal istikrarı korumaya gelince — bunu o anda uğraştıkları durumun ne kadar stresli olduğundan bağımsız olarak yaparlar. Bu şekil bir duygusal istikrar bir gecede gelişmedi. Bir alışkanlık şekli olarak gelişti. Kendi alışkanlıklarınıza biraz Stoacı kıvılcım eklemeyi öğrenmek istiyor musunuz? Meditasyonların bir kopyasını edinin.

6. İrade | John Tierney, Roy Baumeister

Bu kitap insanların onlarca yıldır görmezden geldiği bir konuşmayı tekrar canlandırmayı amaçlıyor: hedeflerimizi gerçekleştirmekte iradenin rolü nedir? Cevaplar sizi şaşırtacak. Aynı zamanda size devam eden değişim ilerleme ve sonuç olarak başarıyı içinizde bulmanıza yardımcı olan gücü bulmanıza ve tutuşturmanıza izin verecek şekilde hayatınızı tekrar şekillendirmenin uygulanabilir yollarını sağlayacak. Yıllarca yapılan bilimsel araştırmalar bize sürdürülebilir alışkanlıklar oluşturmanın ve korumamın anahtarının öz kontrol (yani irade) olduğunu söylüyor. Ve eğer kendi irade kaslarınızı oluşturmak istiyorsanız, bu kitap okumanız gereken şey.

7. Aykırı Değerler | Malcolm Gladwell

Bu, başarı ve onun nasıl akıllı olmak ve çok çalışmaktan fazlası olduğu hakkında bir kitap. Belki Gladwell’in meşhur 10.000 saat kuralını ve başarıyla nasıl bağlantılı olduğunu duymuşsunuzdur. O zaman bile, başarılı insanların nasıl başarılı olduğu hakkında öğrenilecek çok şey var. Aykırı değerler, Bill Gates ve Steve Jobs gibi başarı ikonlarına katkıda bulunmuş kurnazlıklar ve ince ayrımlar hakkında zihninizi geliştirmek istiyorsanız okunması şart bir kitap.

8. Çok etkili insanların 7 özelliği | Stephen Covey

Kesinlikle bu klasiği duymuşsunuzdur. Bu kitapta, Stephen Covey “İnsanlar, içlerinde değişmeyen bir çekirdek yoksa değişemezler. Değişmenin anahtarı kim olduğunuza, neyden ibaret olduğunuza ve değerinizin ne olduğuna dair değişmez bir anlayışınızın olmasıdır. “ diyor.

Siz değişmez bir çekirdeğe sahip misiniz? Kendim buna sahip olmadan önce çok fazla iç çalışma yaptığımı biliyorum. Ve güçlü bir iç çekirdek geliştirmenin bir anahtar elementi de bu prensiplere dayanan güçlü alışkanlıklar geliştirmektir. Onlar zamansızdır. Bu kitaptaki tüm alışkanlıklar prensiplere dayanır ve hayatımızın her alanında etkili olmak için kişisel reçete gibi davranmak üzere tasarlanmışlardır.

9. Küçük Alışkanlıklar | Stephen Guise

Küçük Alışkanlıklar zamanla büyük değişimlere yol gösterecek günlük küçük adımlar atmak hakkında. Eğer o kiloyu vermek ve sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmakta zorlanıyorsanız, yeni yetenekler ve size yapışacak güçlü alışkanlıklar edinmek istiyorsanız, eğer büyük değişimler yapmak istiyorsanız ama bir türlü başaramıyorsanız o zaman bu kitap, o sıkışma noktalarından geçmek ve başarılı olmak için yeni alışkanlıkları edinmek hakkında bilmemiz gereken büyük fikirleri açıklayacak.

10. Etkili Yönetici | Peter Drucker

Bu kitapta, yazar Peter Drucker bize “etkili olmak öğrenilmeli.” diyor. Bu ne demek? Bu, etkili olmanın bir alışkanlık olduğu ama aynı zamanda etkili olmamanın da böyle olduğu anlamına geliyor. Çoğu zaman insanlar etkili olduklarını düşünüyorlar ama aslımda sadece etkisiz oluyorlar — bir fark var. Etkili olmak, bir şeyleri doğru yapmak anlamına gelir. Bu kitap size ikincisini yapma alışkanlığını nasıl geliştireceğinizi ve bu şekilde nasıl hayatta ve işte en hızlı ve etkili şekilde başarıya ulaşacağınızı öğretiyor.

11. Make it Stick | Peter C. Brown, Henry Roediger, Mark McDaniel

Artık titreşim, mesaj sesi ve flaş çağında yaşıyoruz — önemli olmayan şeyler hakkında dikkat dağıtıcıların ve bildirimlerim çağı. Ve işin daha kötüsü, kişisel alanımıza hiçbir zaman olmadığı kadar daha çok bilgi akıyor. Tüm bu “şeylerden” anlam yaratmak ve hayattaki en anlamlı amaçlara odaklanabilmek için, öğrenmeyi öğrenme alışkanlığını edinmeliyiz. Başka bir değişle, modern dünyada başarılı olmak için, önemli kavramları hızlıca yakalama ve sürdürme yeteneğini geliştirmeliyiz. Yapışmasını sağlayın bunu yapmamıza yardım ediyor.

İlk hangi kitabı okuyacaksınız?

Şimdi daha iyi alışkanlıklar edinmeniz için yardımcı olacak bu koskoca kitap listesine sahipsiniz, sadece bir soru kaldı: ilk hangisini okuyacaksınız? Şimdi dışarı çıkıp hepsini bir anda almalı mısınız? Hepsini birden okumalı mısınız? Ya da okumanız bir ömür sürmeli mi? Sonuç olarak, bu listeyle ne yapacağınız ve hayatınıza, kariyerinize nasıl uygulayacağınız tamamen size kalmış. Yine de, izin verirseniz, şu şekilde başlamanızı öneririm:

Bu listedeki anahtar çıkarımları almak için GetFlashNotes Book Summaries gibi bir kitap özet sitesine abone olun.

Eğer tüm kitabı okumayı tercih ediyorsanız, aynı anda sadece bir kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bazı zamanlar, yeni ve heyecan verici bir şey gördüğünüzde hepsini aynı anda yapmaya/öğrenmeye/okumaya yöneliyorsunuz. Hepimizin bildiği gibi, kendimizi strese sokmadan bunu yapmak neredeyse imkânsız. O zaman bir kitap seçin ve başından sonuna kadar onu okumaya adanın.

Eğer telaş içindeyseniz, sesli kitapları ya da sesli kitap özetlerini deneyin.

Son olarak, çok telaş içindeyseniz kitap özetleri için YouTube videolarına göz atın.Diğer Sayfalar