Sonuçları görmek için enter tuşuna basın ya da iptal için esc tuşuna basın.

  1.07.2018

9 Adımda Başarıya Giden Yol

Başarılı insanların, onlar kadar başarılı olmayan insanlarla aralarındaki farkları anlamak için birçok araştırma yapıldı. Ortaya çıkan en temel sonuç ne biliyor musunuz? Başarılı kişiler hedeflerine ulaşmalarında kim oldukları değil, ne yaptıkları rol oynuyor.

Net olun: Hedef belirlerken çerçeveniz belli olsun. Bu sene biraz para biriktireceğim yerine bu sene 1000 TL biriktireceğim demeniz, hedefe ulaşmanızı kolaylaştırır.

Anı yakalayın: Günümüzde herkes çok yoğun, kafalar birden çok şeyle meşgul… Ancak bu, birçok fırsatı da kaçırmamıza neden oluyor. Hedeflerine ulaşanlar, bu fırsatları yakalayabilenler. Bunun için öncelikle neyi ne zaman nerede yapacağınızı planlayın. Örneğin, her salı ve cuma 30’ar dakika spor yapacağım…

Önünüzü görün: hedeflere ulaşmak, ilerleyişinizi takip etmekle gelir. Bugüne kadar nereye, hangi stratejiyle ulaştığınızı görürseniz, devamındaki stratejinizi de tekrar gözden geçirebilirsiniz.

İyimser gerçekçi olun: Kendinize, başaracağınıza inanın ama hedef belirlerken bunun ulaşılabilir olması önemli. Hedefinizi netleştirirken, “çocuk oyuncağı” gibi basite indirgemeler yapmak yerine, yolunuza çıkabilecek engel ve zorlukları öngörün, nasıl aşacağınızı planlayın.

İyi olmaya değil, daha iyi olmaya odaklanın: Birçok kişi sahip olduğu özellikleri, kişiliğini, zekasını farkındadır ancak bunların ne yaparsa yapsın gelişmeyeceğini düşünür. Bu sebeple var olan özelliklerini kullanacağı hedefler geliştirir. Kendinizi de geliştirmenize olanak sağlayan hedefler seçin.

Dişli olun: Başarı, uzun süreli hedefler belirlemeye cesaret etmek ve karşılaşılan zorluklardan yılmamakla geliyor. Bu özelliklerim yok diye üzülmeyin, çaba, planlı olmak, dayanıklılık ve doğru stratejiler de sizi başarıya götürecektir.

İrade oluşturun: Kendinizi kontrol etme aracınız iradeniz. Kullanılmadıkça zayıflar… İradenizi kullanmak ve güçlendirmek için kendinize iradenizi güçlendirecek çalışmalar yaratın.

Kendinizi tehlikeye atmayın: Gücünüz ve iradeniz ne kadar güçlenirse güçlensin, yapılabilecek şeylerin de sınırı olduğunu unutmayın. İki zorlayıcı işi bir arada yüklenirseniz, en azından biri özensiz ve dikkatsiz yapılacaktır. Başarılı kişiler zaten zorlu olan hedeflerine giden yolda, limitlerini belirleyerek ilerliyorlar.

Neyi yapabileceğinize odaklanın, yapamayacağınıza değil: Kilo vermek ya da sigarayı mı bırakmak istiyorsunuz? Kötü alışkanlıklarınıza odaklanmak yerine, bunları iyi olanlarla değiştirmek konusunu planlayın. Öfke kontrolü sorununuz varsa, bunu düşünmek yerine, öfkelendiğinizde derin nefes almanız gerektiğine odaklanın.Diğer Sayfalar